Podkopávání Evropské unie nahrává Rusku, říká nový ministr pro evropské záležitosti Dvořák

Novým ministrem pro evropské záležitosti jmenoval prezident Petr Pavel diplomata a dosavadního náměstka ministra zahraničních věcí Martina Dvořáka (STAN). „Je dobře, že toto ministerstvo máme. Je to silný vzkaz pro veřejnost, že vláda to po všech těch předchozích myslí s Evropskou unií vážně,“ říká v Interview Plus.

Interview Plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák (STAN)

Nový ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas

„Ministerstvo se jmenuje trošku nešťastně, protože je to ve skutečnosti ministerstvo pro záležitosti Evropské unie. Je někde mezi rezortem zahraničí a vnitra, protože řada věcí se vymyslí v Bruselu – v žádném cizím Bruselu, ale při našem jednání v Bruselu – a dříve nebo později se projeví v našem životě zde,“ říká Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je Martin Dvořák, nový ministr pro evropské záležitosti z hnutí STAN

Chce pokusit o změnu nahlížení na Evropskou unii, kterou se politici od roku 2004 naučili vinit ze všech nepopulárních kroků vlád.

„A pak je tu druhá věc, že vlastně jakákoliv liberalizace nebo posun k trendům, které hýbou západní Evropou, se považuje za zradu, socialismus a nevím co všechno,“ deklaruje ministr.

„Málo si uvědomujeme, že jestli se někomu hodí podkopávat autoritu Unie, tak je to Rusko a Vladimir Putin. Narativ, že Západ je zlý a kazí nám naše dobré hodnoty, ten tu přece byl za bolševiků. Neustálé dehonestování západních hodnot velmi silně pomáhá Rusku,“ pokračuje.

Kořeny euroskepticismu

V hypotetickém referendu by podle nejnovějšího průzkumu pro odchod z Evropské unie hlasovalo 37 procent Čechů.

Podle Dvořáka český euroskepticismus pramení z vlivu někdejšího prezidenta Václava Klause a všeobecné frustrace, že všechno, co se tu děje, je špatně. Roli hraje i špatné nakládání s evropskými prostředky.

Výměna ministrů: Mikuláš Bek a Martin Dvořák se ujali resortů školství a pro evropské záležitosti

Číst článek

„Bohužel když se formoval náš názor na Unii nebo NATO, tak tady panovalo heslo ‚dejte nám prachy a nestarejte se, co s nimi uděláme‘. Za evropské peníze jsme stavěli golfová hřiště a nikdo si nedělal starosti o to, jestli by ty peníze nebylo lepší použít také, aby nám dnes přinášely výhody. Podívejte se do Polska, kde před 30 lety nebyly dálnice a kde jsou dnes,“ upozorňuje.

Podle prezidenta Petra Pavla by úkolem ministra pro evropské záležitosti měla být i pomoc Ukrajině. „Určitě není žádný naléhavější úkol, když celá podstata našeho fungování je ohrožena tím brutálním útokem,“ přitakává Dvořák.

Věří také, že se do konce roku podaří zahájit přístupové rozhovory s Ukrajinou. To je podmíněno splněním kritérií, což se ale Ukrajině daří překvapivě dobře.

„Jestliže deklarují svoji vůli a touhu být členem evropského domu tím, jak rychle mění legislativu, tak nelze nevidět, že jsou ve válce a ekonomická kritéria prostě nebudou schopni v tuto chvíli naplňovat,“ doplňuje.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus, audio najdete na začátku článku.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme