‚Čím dříve nebudou, tím lépe.‘ Ministr Havlíček by rád zrušil unijní sankce proti Rusku

Ministrovi průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi za ANO se nelíbí sankce Evropské unie proti Rusku. A rád by tento postih co nejdříve zrušil. Podle Hospodářských novin o tom mluvil na nedávné schůzce s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským. EU zavedla sankce po ruské agresi vůči Ukrajině v roce 2014.

Praha (Aktualizováno: 10:33 24. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Řešili jsme, že my jako ministerstvo vnímáme sankce tak, že brání obchodu, ale že budeme jednat v rámci jednotného evropského postupu,“ řekl Hospodářským novinám ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček k obsahu schůzky s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku, stále podle nich nedodržuje mírové dohody z Minsku

Číst článek

„Čím dříve nebudou, tím lépe pro tuzemské podnikatele,“ uvedl. Havlíček se s ruským velvyslancem sešel před dvěma týdny. „Řekli jsme si, že by bylo dobré, aby obchod opět narůstal,“ dodal ministr.

Postoj k sankcím se ale podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD nemění. „Vláda svoji pozici nezměnila a na Evropské radě byly prodlouženy,“ řekl Hospodářským novinám.

Ministr Havlíček se později ohradil proti titulku Hospodářských novin, který zněl:

„Ministr průmyslu Havlíček chce zrušit sankce proti Rusku. Česko je podporuje, ujišťuje Schillerová i Petříček“. Podle Havlíčka je to celé zbytečně démonizované, uvedl Deník N.

„Jasně jsem řekl, že i když se nám sankce z obchodního úhlu pohledu nelíbí, protože firmy samozřejmě nejsou spokojené se sankcemi, tak respektujeme závěry Evropy i naší vlády a budeme je takto podporovat,“ uvedl Havlíček. Proti sankcím prý bojovat nebude, bylo to podle něj spíš povzdechnutí.

Prezidenti a premiéři členských států Evropské unie minulý týden prodloužily o rok ekonomické sankce zavedené kvůli ruské okupaci Krymu. 

Postihy, které Brusel prodlužuje již podeváté, jsou zaměřeny na bankovní, finanční a energetické oblasti. 

Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů. 

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme