Ministr Rath chystá obměnu správní rady VZP

Ministr zdravotnictví David Rath už má pohromadě deset nových lidí, které chce dosadit do Všeobecné zdravotní pojišťovny - do její správní rady jako zástupce státu, aby tam pomohli prosadit návrh na odvolání šéfky VZP Jiřiny Musílkové. Konkrétní jména nových adeptů do správní rady ale Rath zatím tají - nejdřív s nimi chce ve středu seznámit vládu a požádat o jejich jmenování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Do Všeobecné zdravotní pojišťovny dnes David Rath poslal hloubkovou kontrolu. Jedné z kontrolorek prý vyhrožoval anonym, že se jí něco stane na silnici. "Budu o tom chtít v nejbližších dnech mluvit s ministrem Bublanem," uvedl Rath.

Správní rada VZP se ještě ve starém složení měla dnes sejít a okolnostmi vyhlášení nucené správy se zabývat. Nucený správce ale její schůzi odvolal. Řada členů správní rady je pobouřena, třeba Dalibor Stejskal, viceprezident Unie zaměstnavatelů ve zdravotnictví.

"Ještě do teďka nikdo vlastně neví, proč byla vyhlášena nucená správa. Jsou vyhlašovány neustále různé teze od doktora Ratha, které mají jednoznačně populistický charakter a nezakládají se na pravdě. Ale to bude nepochybně předmětem dalšího jednání, které může mít až i charakter trestného činu," říká Stejskal.

David Rath ale tvrdí - ve VZP je co měnit. Ředitelům některých nemocnic uložil, aby do konce roku omezily provoz; musejí ušetřit, pokud letos utrácely výrazně víc. Ministr připouští, že třeba některé operace budou mít delší termíny, akutních případů se to ale prý nedotkne.

Omezení čekají například pražskou vinohradskou nemocnici, připouští její mluvčí Leoš Kabát. "Záleží to na tom, jaké budou diskuse, které ještě kolem toho probíhají s primáři jednotlivých pracovišť."

Právě chystané omezení provozu nemocnic pobouřilo Svaz pacientů, který se kvůli tomu chce sejít s premiérem Paroubkem.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme