Ministr Rath pohrozil ředitelce VZP Musílkové policií

Zásahem policie pohrozil ministr zdravotnictví David Rath ředitelce Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřině Musílkové, pokud nebude plnit pokyny nuceného správce. Musílková Rathovy výtky odmítá. Říká, že celá pojišťovna vychází všem požadavkům nuceného správce vstříc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřina Musílková

Jiřina Musílková

Opačně to ale nefunguje, tvrdí Musílková: "Řekl si o kancelář, dostal kancelář i se sekretariátem, požádal o televizi a video, dostal televizi a video. Sice nevím, zda to patří k výbavě nuceného správce, ale vyšli jsme mu vstříc. Dávám mu podpisy nebo věci, které já podepisuji, k rozhodnutí. Mě předseda správní rady požádal o svolání správní rady. Já jsem mu to dala k podpisu, ale on to nepodepsal."

Jiřina Musílková také Českému rozhlasu potvrdila, že od Davida Ratha dostala dvě nabídky na jiné posty, pokud odstoupí z čela Všeobecné zdravotní pojišťovny. Když mu nevyhověla, poslal do pojišťovny nuceného správce.

"On ty posty nespecifikoval. Řekl mi, že potřebuje udělat nějakou akci a když já rezignuji, že se stát o mne postará, ocení mé manažerské kvality a mé znalosti a vše, co jsem pro zdravotnictví udělala. Pokud to takto nevezmu, tak vyhlásí nucenou správu. To mi řekl ráno v osm hodin den před vyhlášením nucené správy," řekla Českému rozhlasu Musílková.

Proti vyhlášení nucené správy se staví také někteří odborníci. Že uvalení nucené správy na VZP je protiprávní, si myslí například Vladimír Gros, bývalý správce několika kampeliček a také jedné komerční pojišťovny. Podle něj musí před uvalením nucené správy ministerstvo zdravotnictví v součinnosti s ministerstvem financí nejdříve konstatovat protiprávní stav v dané instituci a dát jí lhůtu na odstranění tohoto stavu.

"To se podle mého názoru nestalo. Nucená správa nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou mi připadá uvalena unáhleně," připouští Gros.

Ministerstvo zdravotnictví podle něj zřejmě nedodrželo zákonný postup při uvalování nucené správy, protože není v současné době zřejmé, co mělo být tímto protiprávním stavem. Zpožděné platby poskytovatelům zdravotní péče nejsou podle Grose dostatečným důvodem, aby ministerstvo na VZP nucenou správu uvalilo.

Navíc je Gros nespokojen i s výběrem nuceného správce. Tím se stal náměstek ministra zdravotnictví Antonín Pečenka. Podle Grose je jeho funkcí na ministerstvu zpochybněna nezávislost nuceného správce. "Je pro mě překvapením, že by nucený správce měl být pouze jakýmsi signatářem rozhodnutí stávajícího managementu. Nucený správce je člověk, který přebírá povinnosti všech statutárních orgánů a podle mého názoru by se měl ujmout i managementu," říká Gros.

Premiér Jiří Paroubek předpokládá, že nucená správa nad VZP by měla skončit do konce ledna příštího roku. Více než 90 procent nucených správ přitom u nás končí krachem dané společnosti. Podobný konec VZP si dovede představit i Vladimír Gros. Naprosto nepředstavitelné je to ale pro hlavního ekonoma společnosti Wood and Company Tomáše Pilaře.

"V případě VZP, která je největší zdravotní pojišťovnou, nepřipadá likvidace vůbec v úvahu. Dokážu si představit, že se po těchto zprávách někteří klienti VZP rozhodnou změnit pojišťovnu. Myslím si ale, že VZP nadále zůstane největší pojišťovnou v naší zemi. Krach takto velké pojišťovny by přinesl velkou administrativní náročnost a do podlomeného zdravotnictví by vnesl na další rok pouze zmatky," myslí si Pilař.

David Vandrovec, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme