Ministr Rath prý nařídil fakultním nemocnicím úsporný režim

Rath přiznává, že někteří pacienti budou muset například na neakutní operace čekat o něco déle. Nezbytných lékařských zákroků by se ale úsporná opatření dotknout neměla, zdůraznil ředitelům nemocnic ministr Rath: "Bylo řečeno, že by měli v rámci svých ekonomických možností tu plánovanou péči a její objem snížit na část, která odpovídá nárůstu loňského roku."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Leoš Kabát, toto pražské zdravotnické zařízení pacienty odmítat nebude.

Nemocnice chtějí na dnešním setkání zástupců všech asociací a sdružení nemocnic informovat ministra zdravotnictví Ratha, že jim zdravotní pojišťovny neplatí tak, jak by podle ministerských vyhlášek měly. Platby za akutní péči jsou v pořádku, problémy jsou ale v platbách za následnou péči.

Svaz pacientů varuje před omezením péče

Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára ředitelé nemocnic dostali od Ratha "ústní příkaz" omezit v prosinci 2005 provoz na prázdninový režim. Kromě snížení péče to bude znamenat i uzavření některých oddělení. Nemocnice budou odmítat pacienty a překládat je na příští rok, tvrdí Olejár. Svaz proto na ministrův "drastický a hrubý přístup" v otevřeném dopise upozornil premiéra Jiřího Paroubka.

Zdravotnické odbory si stěžují předsedovi vlády

Zdravotničtí odboráři a zaměstnavatelé si chtějí stěžovat premiérovi a ministrovi práce na ministerstvo zdravotnictví. Neumožnilo jim totiž jednání zdravotnické tripartity a dosud jim nedalo ani informace o důvodech nucené správy ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Novinářům to v pondělí po schůzce odborářů a zaměstnavatelů řekl šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger. Předseda vlády tripartitě předsedá, ministr práce ji prakticky vede.

Koaliční lídři o nucené správě VZP

Lídři vládní koalice posuzují plán ministra zdravotnictví Davida Ratha na změny ve vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny. Takzvaná koaliční devítka se ve Strakově akademii sešla bez premiéra Jiřího Paroubka. Do sídla vlády ale přišel Rath, koaliční partneři ČSSD chtějí slyšet jeho plán na ozdravení největší zdravotní pojišťovny v Česku. Rath minulý týden uvalil na VZP nucenou správu a chce odvolat její ředitelku Jiřinu Musílkovou. Vysvětluje to zvyšujícími se dluhy pojišťovny, které překročily 12 miliard korun. Podporuje ho přitom sociální demokracie. Zítra pak vládě předloží návrh na obměnu deseti členů správní rady VZP, kterou by chtěl dosáhnout potřebný počet hlasů pro odvolání Musílkové. Šéfa VZP odvolává a jmenuje sněmovna.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme