Ministr Schwarzenberg odlétá do Libye jednat s povstalci

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg letí na oficiální návštěvu povstalecké části Libye. Poveze jim humanitární pomoc a nazpět ve vládním speciálu odveze děti, které bezodkladně potřebují zdravotnickou péči, které se jim v Libyi nedostává.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg (TOP 09) před znovuzvolením do funkce ministra zahraniční

Karel Schwarzenberg (TOP 09) před znovuzvolením do funkce ministra zahraniční | Foto: Tomáš Adamec

Česká republika povstalce ještě neuznala ani jako zástupce libyjského lidu, ani jako partnera pro politický dialog. To se může změnit.

Ministerstvo zahraničí s nimi chce navázat vztahy – i když uznání povstalců jako jediné legitimní libyjské vlády není na pořadu dne. Česká republika chce jednat s oběma částmi Libye.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek mluvil o humanitární pomoci pro Libyi v Ranním Radiožurnálu

Ministr naváže na dialog, který už s vyslanci povstalců začal v Praze. A kromě humanitární a zdravotnické pomoci jim nabídne také ekonomickou spolupráci.

S humanitární pomocí vyráží do této severoafrické země, sužované více než čtyřměsíčním válečným konfliktem, společnost Člověk v tísni. Polní nemocnici nedaleko Misuráty vybaví lékařskými přístroji v celkové hodnotě 2,5 milionů korun. Pomoc je financovaná jak z prostředků státu, tak společnosti.

Podle ředitele společnosti Šimona Pánka jde o přenosné přístroje jako defibrilátory, ruční resuscitátory, ultrazvuky, ventilátory, sací zařízení či dlahy.

Polní nemocnici, kam česká pomoc směřuje, provozuje mezinárodní organizace International Medical Corps, což je partnerská organizace Člověka v tísni. Pomoc je podle Pánka šitá přímo na míru tamějším potřebám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Felfel.mp3

„Pomoc bude v zásadě během několika dnů zachraňovat životy v polní nemocnici kousek od Misuráty, kde probíhají hlavní boje,“ poznamenal Pánek ve vysílání Radiožurnálu.

„Šimon Pánek s námi spolupracoval od začátku velmi dobře, výsledky vidíme už teď,“ říká místopředseda sdružení Libyjský klub v ČR Dia Addín Felfel, podle kterého přichází pomoc pozdě, ale přeci: „Každá pomoc je dobrá, i teď.“

Pro českou vládu je výhodné začít udržovat přátelské styky s libyjskou Přechodnou národní radou, například z hlediska budoucích investičních příležitostí v Libyi.

„My jsme od začátku usilovali o to, aby se tím česká politika začala zabývat. Díky spolupráci s různými českými představiteli jsme dnes dosáhli toho, že ministr Schwarzenberg do Libye odjel a začal urovnávat vztahy pro budoucí spolupráci a obchody,“ říká Felfel.

Deník Le Figaro napsal, že Francie v posledních několika týdnech shazovala zbraně na území Libye, aby pomohla povstalcům bojujícím proti režimu tamního vůdce Muammara Kaddáfího. Česká republika by mohla pomoci podle Felfela tím, že bude trénovat bezpečnostní složky.

Ondřej Bouda, mta, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme