Ministr Schwarzenberg ohlásil stažení českých vojáků z Iráku

Čeští vojáci se nejpíš stáhnou z Iráku. V České televizi to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Resort podle něj už má vypracovaný plán na postupný odchod našich vojáků ze země. Kdy přesně by mělo ke stažení jednotek dojít, ale zatím neřekl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci | Foto: www.army.cz

V současnosti má Česko v Iráku zhruba 100 vojáků. Většina z nich má na starosti ostrahu základny mezinárodních sil v jihoirácké Basře.

Přibližně tři lidé jsou také v hlavním městě Bagdádu, kde se podílejí na školení důstojníků irácké armády v rámci sil Severoatlantické aliance.

Tito lidé by v Iráku zůstali. Stáhla by se jen jednotka z Basry, řekl ministr Schwarzenberg. "Samozřejmě to musíme ještě domluvit s našimi spojenci, poněvadž v rámci jejich sboru v Basře působíme," dodal ministr.

Opozice má v této záležitosti jiný názor, i když ne úplně jednotný. Místopředseda komunistů Jiří Dolejš si myslí, že naši vojáci měli být zpět už mnohem dřív. "Podle nás by ti vojáci měli být už dávno doma. My si myslíme, že ekonomická spolupráce je lepší než vojenský výsadek," podotkl Dolejš.

Mnohem méně radikální je místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle něj bychom měli celou věc konzultovat i s iráckou stranou. Země je totiž podle něj v natolik špatném stavu, že by bylo lepší v ní práci nejprve dodělat.

"Jsem pro to, abychom v tomto případě zvažovali a bylo to spíš po dohodě s iráckou stranou. Když jsme do Iráku jednou šli, tak bychom se měli snažit neutíkat v situaci, kdy situace je tak vážná," uvedl Zaorálek.

Strana, která Karla Schwarzenberga do vlády nominovala, tedy zelení, s plánem ministerstva zahraničí souhlasí. Širší vedení strany vyzvalo k brzkému stažení vojáků z Iráku i na dnešním zasedání republikové rady v Brně.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme