Ministr se sešel s Bradáčovou. Post vrchního žalobce ale zůstává neobsazen

Ani po dnešku není jasné, kdo obsadí post vrchního státního zástupce v Praze. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS se sešel s kandidátkou, ústeckou zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Dohodli se, že jednání právě o jejím jmenování bude pokračovat v přítomnosti vrchního státního zástupce Pavla Zemana. Lenka Bradáčová byla poté hostem Ozvěn dne Radiožurnálu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenka Bradáčová, náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem

Lenka Bradáčová, náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Paní doktorko, jak hodnotíte setkání?

Jako velmi pragmatické. Pana ministra zajímala má předchozí praxe, mé názory na pojetí spravedlnosti a zásady trestního řízení a velmi okrajově, protože pro to nebyl časový prostor, jsme se bavili o možné budoucí podobě státního zastupitelství.

Získala jste dojem, že ministr Blažek je nakloněn vašemu jmenování na vrchní státní zastupitelství v Praze?

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová poskytla rozhovor o schůzce s ministrem Ozvěnám dne Radiožurnálu

V tomto byl rozhovor neutrální a rozhodně z něho nepadl žádný závěr, zda rozhodnutí bude takové či opačné.

Skutečně jsem se ptal jen na váš pocit, pokud jste připravena ho zveřejnit.

Byl by to jen pocit a spekulace a k tomu se rozhodně uchýlit nechci. Ale musím říci, že jsme s panem ministrem našli spoustu témat, na které, myslím, máme společné názory.

Do jaké míry jste mluvili o tom, jak byste si měla počínat v oné potenciálně nové funkci?

Pana ministra zajímaly moje hrubé představy o tom, jak by tato instituce měla fungovat, a ty jsem mu sdělila. Žádné jeho verze o tom, jak by mělo být řízeno státní zastupitelství, či tento stupeň, nic takového nepadlo.

Zmínil se ministr Blažek před vámi o tom, že chce své další kroky konzultovat s bývalými nejvyššími státními zástupkyněmi Renátou Veseckou a Marií Benešovou? Vadilo by vám to?

O tom jsme spolu nemluvili, pouze jsme se dohodli, že v příštím týdnu bude jednání pokračovat, a to za přítomnosti nejvyššího státního zástupce. Vůbec by mi to nevadilo, nebráním se tomu. Dokonce jsem v minulém roce, kdy Unie státních zástupců, jejímž jsem prezidentkou, pořádala konferenci, oslovila všechny bývalé nejvyšší státní zástupce, aby přednesli svou představu a své zkušenosti s fungováním státního zastupitelství právě s ohledem na to, že se diskutuje nová podoba zákona a fungování veřejné žaloby.

Dovolíte osobní otázku – máte ještě stále zájem o funkci vrchní státní zástupkyně v Praze, když nevidíte, že by ministr nějak vehementně trval na vašem jmenování?

Svůj souhlas ke jmenování do této funkce jsem dala panu nejvyššímu státnímu zástupci, s nímž jsem tento problém diskutovala. Bylo to podruhé v mém životě – poprvé to byl souhlas se jmenováním do pozice náměstkyně krajského státního zástupce. Musím říci, že po některých mediálních útocích jsem zvažovala možnost začít přemýšlet i o druhé variantě, podruhé tedy tento souhlas nedat. Ale nakonec jsem od toho ustoupila, protože jsem státní zástupce a musela jsem s těmito ataky počítat, a tudíž s nimi počítám.

Proč byste do funkce šla?

Je to záležitost fungování systému, tak, jak by vrchní státní zastupitelství fungovat mělo, případně mělo být zrušeno. Jsem stále zastáncem trojstupňové soustavy státního zastupitelství. Zda tomu tak bude či nebude, je samozřejmě otázka podoby nového zákona. Uvidím, jaký názor bude mít pan ministr, jaká bude politická vůle. Pokud bych byla najmenována, samozřejmě nějakou představu o zefektivnění systému mám. To je vše.

Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme