Ministr Šebesta: Ve střetu zájmů se necítím

Dva resorty bude v měsících do voleb spravovat jeden ministr. Jakuba Šebestu, který má na starosti zemědělství, dnes prezident na návrh premiéra pověřil i řízením úřadu pro životní prostředí. Stalo se tak poté, co dosavadní ministr Jan Dusík z funkce odstoupil v souvislosti s posudkem na modernizaci prunéřovské elektrárny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministr Jakub Šebesta

ministr Jakub Šebesta | Zdroj: ČTK

Po zprávě, kterou zpracovali norští experti, odmítl Jan Dusík výzvu premiéra Jana Fischera, aby rozhodl, jaké stanovisko zaujme k projektu společnosti ČEZ. Ten podle závěru norské konzultační firmy ne zcela splňuje nároky na využití nejmodernějších technologií.

Nově pověřený šéf resortu životního prostředí bude podle premiéra potřebovat jistý čas, než stanovisko k Prunéřovu zaujme. V Ozvěnách dne Radiožurnálu nechtěl ministr Šebesta předjímat, za jak dlouho se ke stanovisku dopracuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ministrem Šebestou v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„To je těžko v tuto chvíli odpovědět. Já se potřebuji seznámit se všemi detaily a odbornými posudky té zprávy a potřebuji se sejít s odborníky, a jakmile v tom budu mít jasno a budu si moci na to udělat názor, tak pak rozhodnu. Teď předjímat, jestli to bude otázka dnů nebo týdnů, je předčasné,“ řekl ministr.

Na otázku, zda se cítí kompetentní v této věci rozhodnout, uvedl, že stejně jako jiní ministři bude muset využít konzultací a posudků odborníků. „Ti jsou kompetentní.“

Ministr přitom předpokládá, že do voleb stanovisko k modernizaci elektrárny v Prunéřově vydá. „Zcela jistě. I s tímhle předsevzetím jsem šel do téhle funkce, že tu agendu zvládnu.“

S tím, aby ministr zemědělství Jakub Šebesta souběžně vedl i ministerstvo životního prostředí, nesouhlasí Strana zelených, která tvrdí, že se jedná o střet zájmů. Poukazuje na to, že jako ministr zemědělství už několikrát hájil jeho zájmy na úkor ochrany životního prostředí. To ale Šebesta odmítá.

„Já tam střet zájmů necítím. A je celá řada států Evropské unie, kde obě dvě problematiky jsou pod jedním resortem - ať už je to Španělsko, Nizozemí, Velká Británie, Rakousko. Takže kdyby tam byl střet zájmů, určitě tyto země by neměly tyto problematiky v jednom resortu,“ prohlásil ministr Šebesta ve vysílání Radiožurnálu.

Marika Táborská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme