Ministr Šimerka navrhuje zvýšit důchody o 2,1 procenta

Každý důchodce by mohl dostat přidáno v průměru 205 korun. Navrhuje to ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Podle něj by měla vláda v příštím roce zvýšit důchody v průměru o 2 procenta. Státní pokladnu by to ale přišlo na 7 miliard korun navíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci, senioři

důchodci, senioři | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Ministerstvo financí proto návrh považuje za "mimořádně nezodpovědný" a věří, že jej vláda neschválí. Výdaje státního rozpočtu by to zvýšilo o 7,1 miliardy korun.

Exministr práce a sociálních věcí - místopředseda ODS Petr Nečas za návrhem svého nástupce vidí dva důvody. Tím prvním je udržení náležitého poměru mezi průměrnou mzdou a průměrnými důchody.

"Tím druhým důvodem zřejmě je to, že pan ministr Janota navrhuje zvýšení celé řady nepřímých daní - obou sazeb daně z přidané hodnoty, spotřebních daní a podobně. Čili jako důsledek lze předpokládat rychlejší možný nárůst cenové hladiny a na něj zřejmě pamatuje i tento návrh valorizace," míní Nečas.

Z. Škromach: Je to málo

Podle exministra práce a sociálních věcí, místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha je navrhovaná valorizace důchodů malá a penzistům by se mělo přidat víc:

"Ten návrh je samozřejmě málo, ale alespoň něco. Věřím, že ho vláda schválí, protože jinak by v příštím roce došlo k propadu životní úrovně seniorů."

Ministerstvo financí Šimerkovy plány nepovažují za reálné. Stejný postoj zastává i poslanec za TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek.

I. Fuksa: Pro valorizaci není zákonný důvod

Státní rozpočet je i bez toho ve velkém mínusu. Náměstek ministra financí Ivan Fuksa v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu připomněl, že pro zvyšování důchodů nejsou zákonem dané důvody.

"Podíváme-li se na růst důchodů a mezd v minulém roce a na stav inflace v letošním roce - poslední měsíc máme vykázaný minus 0,3 procenta - tak podle i stanovisky ministra financí Janoty není k tomu důvod."

Procentuální navýšení penzí se nelíbí ani místopředsedkyni KDU-ČSL- poslankyni Michaele Šojdrové. Podle ní by byl lepším řešením příspěvek pro důchodce než opatření, které nesplňuje zákonné podmínky, za kterých se musí důchody valorizovat, tedy výši inflace. Podle místopředsedy KSČM poslance Jiřího Dolejše by se ale penze zvýšit měly.

Přečtěte si také:
Ženy v Česku pobírají až o pětinu nižší důchod než muži
Penzijní fondy kvůli krizi ztrácejí dech
Od srpna se zpřísňují podmínky spoření v penzijních fondech
Vláda schválila zásady třetí fáze důchodové reformy
Systém spoření na penzi by se měl změnit, počítá s tím vláda
Důchody by měly od ledna vzrůst o 330 korun

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme