Ministr školství bude žádat další peníze

Ministr školství Eduard Zeman požádá kabinet o 900 miliónů korun na platy učitelů. Resort školství totiž počítal s navýšením platů učitelů až od 1. dubna tohoto roku - nakonec se ale vláda s odbory dohodla, že příjmy pedagogů vzrostou už od 1. března. Návrhy na upřesnění podmínek takzvané vyhošťovací vazby, kterou lze uvalit na cizince, bude mít na stole vláda. Čeká ji i jednání o zřízení zvláštního kontrolního orgánu, který by dohlížel na to, zda nejsou porušována práva lidí v zařízeních, která nějakým způsobem omezují jejich svobodu jako jsou věznice, dětské domovy či psychiatrické nebo sociální ústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda ČR | Foto: Úřad vlády ČR

O 900 milionů korun na platy učitelů požádá ministerstvo školství na dnešním zasedání vlády. Resort totiž počítal s vyššími platy až od letošního 1. dubna, jenže po dohodě s odbory učitelé dostali přidáno už o měsíc dřív. Mluvčí ministerstva Vladimíra Al-Malikiová dodává, že mzdy se navíc zvedly o jedno procento více, než se původně předpokládalo. "Když se to všechno sečetlo, tak pro kapitolu školství chybělo ještě 904 miliónů korun a právě o těchto 904 miliónů korun bude žádat ministr školství z důvodu zvýšení rozpočtových zdrojů."

Ministerstvo průmyslu chce těžit uran o dva roky déle než původně vláda předpokládala. Kabinet dnes proto dostane na stůl návrh, aby se temín likvidace uranového dolu v Dolní Rožínce přeložil z ledna 2004 až na začátek roku 2006. Dotěží se tak jednak celé ložisko a uchrání se také 650 pracovních míst pro horníky. Podle Jana Brandejse z tiskového odboru ministerstva je pokračování těžby i cenově výhodné. "Racionalizačními opatřeními státní podnik Diamo snížil výrobní náklady uranu z ložiska Rožná na úroveň světové ceny. Při dotěžení zásob se v lokalitě Dolní Rožínka projevily neočekávaně dobré technické a geogologické podmínky dobývání. K vytěžení uranových zásob zbývá cca 950 tun uranu a ložisko je otevřeno a připraveno k dobývání bez jakýchkoli nutných investic."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme