Ministr školství chce změnu financování škol, jednal o tom s hejtmany

Krajská školství produkují ve stejných oborech absolventy různé kvality, navíc za různé ceny. Ministr školství Petr Fiala na to dnes upozornil hejtmany na společném setkání v Židlochovicích u Brna. Ministr nabídl krajům spolupráci na vytvoření jednotného systému kvality a financování a představitelé krajů ji přijali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Petr Fiala

Ministr školství Petr Fiala | Foto: Filip Jandourek

Jak jsou na tom ve srovnání kvality jednotlivé regiony, ministr prozradit odmítl. Hejtmanům prý nabídl čísla, která dokazují rozdílné výsledky absolventů, podle něj však není důležité, jak tomu kde je konkrétně.

„Důležité je, že tento stav existuje a my ho musíme změnit. Jedním z těch nástrojů změny je vytvořit pro žáky a studenty ve všech krajích stejné finanční podmínky,“ uvedl Fiala.

Ministr se na schůzce dotkl také tématu slučování a rušení škol. Vyzval kraje, aby v tomto směru postupovali uváženě.

Například Jihomoravský kraj zatím sloučil třicet školských subjektů do patnácti. A hodlá v tom podle krajských politiků už letos pokračovat. Studentů je totiž stále méně než studijních míst.

Podle Fialy by to měly kraje dělat tak, aby za pár let nebyl středních škol naopak nedostatek.

„Nesmíme jednat jenom pod momentálním tlakem. Musíme se dívat na určité vývojové tendence. Klesá dlouhodobě počet studentů na středních školách. V posledních letech však roste počet dětí, které vstupují do základních škol. My se musíme už teď dívat jaká bude situace ve středním školství za osm, deset let a podle toho provádět optimalizaci,“ řekl ministr.

Vladan Dokoupil, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme