Ministr školství Dobeš předal premiérovi svou rezignaci

Ministr školství Josef Dobeš předal premiéru Petru Nečasovi svou rezignaci. Ve funkci ministr skončí na konci března. O svém možném nástupci spekulovat nechtěl a zároveň popřel, že se ho šéf poslanců za Věci veřejné Vít Bárta snažil přesvědčit, aby z ministerské funkce neodcházel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Josef Dobeš ukazuje svou demisi, kterou na Úřadě vlády předal premiéru Petru Nečasovi | Zdroj: ČTK

„To je absolutní nesmysl. Já odcházím proto, že kdyby zůstal, tak rozepisuji 2,5 miliardy a musím škrtnout regionální školství. Držet mě na ministerstvu školství je něco, co je proti mému svědomí, a to pan Bárta nedokáže,“ uvedl Dobeš.

Z funkce Dobeš odejde k 31. březnu. Celý příští týden bude předávat agendu svému prvnímu náměstkovi Ladislavu Němcovi, který bude resort řídit až do jmenování nového ministra.

Nového ministra školství vyberou opět Věci veřejné. Mezi straníky se nejčastěji mluví o třech poslancích VV – Janě Drastichové, Dagmar Navrátilové a Milanu Šťovíčkovi.

Svůj odchod z vlády oznámil ve středu po jednání vlády a zdůvodnil to nesouhlasem s úsporami ve svém resortu. Kvůli snaze vlády nezvyšovat schodek rozpočtu by mělo ministerstvo školství ušetřit 2,5 miliardy korun.

Podle Dobeše by to ale znamenalo, že by musel sáhnout na platy učitelů. Premiér i ministr financí ho však upozornili, že šetřit bylo možné i kdekoli jinde, nikoli právě na platech učitelů, jak tvrdí ministr.

Josef Dobeš byl už delší dobu pod tlakem opozice, koaličních partnerů, občanských iniciativ i odborné veřejnosti. Vyčítali mu například problémy s čerpáním peněz z fondů EU, podivnou personální politiku, podobu reformy regionálního i vysokého školství nebo prodloužení akreditace plzeňských práv do roku 2016.

Václava Marešová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme