Ministr školství Fiala se omluvil za příliš těžký maturitní test z matematiky

Nový ministr školství Petr Fiala se omluvil studentům za příliš těžký maturitní test z matematiky. Jak řekl v České televizi, je si vědom toho, že test studenty zbytečně stresoval a nepřispěje k tomu, aby státní maturitě důvěřovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr školství Petr Fiala se ujal funkce | Foto: Filip Jandourek

„Já myslím, že tady není potřeba nějak chodit okolo, je potřebovat pojmenovat věc jasně. Stala se chyba a já bych chtěl využít této příležitosti k tomu, abych se jménem ministerstva školství omluvil všem, kteří byli touto chybou postiženi, především maturantům,“ řekl ministr Fiala.

Ministr dodal, že centrum pro přípravu maturit Cermat hodnocení testu plošně přizpůsobí jeho obtížnosti tak, aby na něj nedoplatili studenti, kteří si těžší variantu z matematiky zvolili.

„Ta chyba nemusí mít dopad na hodnocení, na výsledky. Tady skutečně můžeme věřit tomu, že CERMAT disponuje metodami, aby v procesu harmonizace dokázal výsledky připodobnit těm loňským, tedy aby nikdo nebyl znevýhodněn,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr školství Petr Fiala považuje státní maturity za smysluplný projekt

Obtížnější verzi matematické zkoušky si letos zvolilo přes 1700 maturantů. Často ho ale nestačili zvládnout ve stanoveném limitu ani premianti.

Proti příliš těžkému maturitnímu testu z matematiky ve vyšší úrovni protestovali ředitelé škol, Jednota českých matematiků i studenti na sociálních sítích.

Fiala: Státní maturity mají smysl

Centrum pro přípravu státních maturit CERMAT přiznalo, že časovou náročnost matematických testů podcenilo.

Petr Fiala ale rozhodně projekt státních maturit neodmítá: "Státní maturita má trojí smysl: Jednak má zjišťovat nejnižší nepodkročitelnou mez, která znamená úspěšné složení maturitní zkoušky. Pak by měla přinášet nějaké srovnání studentů, škol. A byl bych rád, aby maturita měla nějaký význam při přijímacím řízení na vysoké školy."

Fiala dodal, že je třeba s chladnou hlavou analyzovat současné nedostatky a podle toho rozhodnout o dalším postupu. Personální změny ve vedení centra pro přípravu státních maturit zatím považuje za předčasné.

Renáta Prátová, bre, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme