Ministr školství jmenoval nové profesory. Diplom dostal i režisér Jakubisko

Aulou pražského Karolina dnes zněla studentská hymna Gaudeamus Igitur. Místo studentů ale v lavicích seděli hlavně akademici. Ministr školství Stanislav Štech za ČSSD totiž předával jmenovací dekrety novým profesorů. Nejvyšší akademický titul získalo celkem 86 lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Školství Stanislav Štech (ČSSD) na předávání diplomů novým profesorům. | Zdroj: ČTK

Svůj jmenovací dekret převzal i slovenský režisér Juraj Jakubisko. Za vrchol kariéry to ale nepovažuje. „Je to jenom potvrzení mé práci. Já jsem dělal filmy, diplomy jsem dostal za tvorbu. Toto je taky tvorba, ale jiná. Nikdy jsem neusiloval stát se profesorem," řekl Radiožurnálu.

On i další akademici převzali dekrety z rukou ministra školství Stanislava Štecha za ČSSD. Dřív je přitom předával přímo prezident. Před dvěma lety ale Miloš Zeman odmítl tři podepsat. Zdůvodnil to tím, že navržení lidé mají prohřešky z minulosti.

Zeman jmenoval Štecha ministrem školství, prioritou je kariérní řád a sporné dotace

Číst článek

Tentokrát prezident žádného kandidáta neodmítl. Jmenovací dekrety ale v poslední době předává výhradně ministr školství. Podle šéfa úřadu je to škoda.

„Domnívám se, že předávání prezidentem republiky je potvrzení vazby širší společnosti a v něčem společného a výlučného postavené takovýchto lidí ve společnosti," dodal Štech.

Mezi nově jmenovanými profesory je devět žen. Třeba fyzikální chemička Libuše Trnková to považuje za ocenění celoživotní práce. „Ta byla někdy tvrdá a někdy trochu bolela. Na druhou stranu je to vyrovnané radostí a štěstím. Jsem ráda, že mohu pokračovat dál a mám i zdraví."

Nejvyšší akademický titul získal třeba také ústavní právník Jan Kysela, politolog Lubomír Kopeček nebo šéf AIDS centra Nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala. I s titulem profesor se ale chce dál věnovat výzkumu. Věří, že jeho obor má pořád šanci posouvat se dopředu.„Doufáme, že přijdou ještě další léky, které budou ještě účinnější a budou méně toxické."

Největší zastoupení měli tradičně lékaři, mezi nimiž byl například dvaačtyřicetiletý porodník z Fakultní nemocnice Brno Martin Huser nebo pediatr Zdeněk Šumník z nemocnice v pražském Motole. Celkem 20 profesorů bylo jmenováno v oborech chemických, farmaceutických a ekonomických. Nejvíce nových profesorů má Univerzita Karlova v Praze, a to 23.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme