Ministr školství ocenil horolezce Jaroše za zdolání všech osmitisícovek světa

Vylézt na legendární himálajskou horu K2 a dalších třináct osmitisícovek k tomu, to je jako opakovaně vyhrát tenisový Wimbledon. S takovým komentářem dnes ocenil ministr školství Marcel Chládek z ČSSD horolezce Radka Jaroše. Diplom a finanční odměnu horolezec dostal také za reprezentaci Česka a za dobrý příklad pro mládež. Na vrcholy všech osmitisícových hor světa totiž Jaroš vystoupal jako jediný Čech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horolezec Radek Jaroš na vrcholu K2

Horolezec Radek Jaroš na vrcholu K2 | Foto: web Radek Jaroš na K2

K2 zdolal horolezec Radek Jaroš letos v létě. Jakmile tehdy stanul na vrcholu legendární himálajské hory, stal se patnáctým člověkem na světě, který zdolal všechny osmitisícovky světa.

„K2 - pětkrát jsem se o ni snažil, až na popáté to vyšlo. Já jsem si původně myslel, že nahoře bude nějaké obrovské dojetí, ale kvůli vyčerpání a podmínkám na to nebyl čas,“ vzpomíná dnes Radek Jaroš, kterého od výstupu na legendární osmitisícovku neodradila ani amputace prstů na nohou. Ty mu umrzly při předloňském výstupu na horu Annapurna.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyznamenání pro horolezce Radka Jaroše od ministra školství Marcela Chládka natáčela redaktorka Evelyna Kulíšková

„Následovaly dva roky a sedm operací. A K2 byl vlastně ostrý test,“ říká. V tom ale Jaroš obstál a i s takovým hendikepem dokázal překonat řadu nástrah, kterými se K2 často a urputně brání:

„Největším nebezpečím jsou trhliny. Jsou tam prostě smrtelné pasti. Potom velké nebezpečí hrozí od pádu lavin. A další problém je, když člověka v této výšce chytne nějaká náhlá změna počasí, tak to samozřejmě znamená třeba boj o život. A v těch nejvyšších výškách je to pak problém s nedostatkem kyslíku,“ vyjmenovává Radek Jaroš, pro kterého bylo v nejtěžších chvílích hlavní motivací vrátit se v pořádku zpět.

Úsilí a hodiny dřiny se ale nakonec vyplatily. Padesátiletý Radek Jaroš se výstupem na K2 stal čtvrtým Čechem na jejím vrcholu.

Horolezci oslavují v základním táboře | Foto: Lucie Výborná

A skvělý sportovní výkon a reprezentaci Česka velmi ocenil také ministr školství Marcel Chládek:

„Já to přirovnával k tomu, jako by někdo několikrát po sobě vyhrál Wimbledon nebo ve fotbale byl mistrem světa. A vzhledem k tomu, že ten výkon je vrcholový, několikrát po sobě opakovaný, dlouhodobě se na něj připravoval, tak ukazuje naší mládeži, že houževnatost a vytrvalost se vyplácí,“ řekl ministr.

Radka Jaroše sice vyznamenání potěšilo, na vavřínech ale usnout nehodlá. Už teď plánuje další výstupy. Po zdolané sérii osmitisícovek - takzvané Koruně Himálaje - chce pokořit i korunu světa, tedy nejvyšší vrchol každého kontinentu.

Radek Jaroš jde do sprchy v základním táboře pod horou K2 | Foto: Lucie Výborná

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme