Ministr školství předal dekrety novým profesorům. Zeman se aktu nezúčastnil

České vysoké školy mají po dnešku 64 nových profesorů. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) předal odpoledne ve Velké aule Karolina jmenovací dekrety. Nahradil prezidenta, který nemohl přijít. Dekret si dnes osobně převzalo 54 ze 64 jmenovaných profesorů. Nejčastěji jde o lékaře, historiky a fyziky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Marcel Chládek (uprostřed) předal ve Velké aule Karolina jmenovací dekrety novým profesorům a profesorkám

Ministr školství Marcel Chládek (uprostřed) předal ve Velké aule Karolina jmenovací dekrety novým profesorům a profesorkám | Zdroj: ČTK

Prezident Miloš Zeman se podle mluvčího připravoval na schůzku s izraelským ministrem zahraničí. Proto požádal ministra školství, aby dekrety předal.

„Pan prezident se opravdu chce soustředit na schůzku s ministrem zahraničních věcí Státu Izrael Avigdorem Liebermannem a klade na tuto schůzku velký důraz,“ vysvětlil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr školství předal dekrety novým profesorům. Aktu přihlížela reportérka Jana Čermáková

Za Miloše Zemana se po slavnostním ceremoniálu v pražském Karolinu postavil i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. V minulosti podle něj předávali prezidenti dekrety jen v méně než polovině případů. Omluvu prezidenta Zemana vzali podle Zimy rektoři na vědomí.

„Chci jenom říci, že pan prezident Klaus i Havel se v mnoha případech neúčastnili. Pan prezident se nám omluvil, my jsme to jako rektoři vzali na vědomí, a i když je to slavnostní akt a bylo by dobře, kdyby tu pan prezident byl, věříme, že příště, někdy v březnu nebo v dubnu, pan prezident přijde," řekl rektor Zima s tím, že on sám před lety nepřevzal dekret od prezidenta, ale od tehdejší ministryně školství Petry Buzkové z ČSSD.

Dekrety osobně převzalo 54 ze 64 jmenovaných profesorů | Foto: ČTK

Noví profesoři prezidentovu nepřítomnost moc komentovat nechtěli. Třeba profesorka Eva Vlková z České zemědělské univerzity v Praze si sice myslí, že by bylo důstojné, aby se prezident ceremonie účastnil.

„Myslím si, že pan prezident mohl projevit úctu nebo respekt k nově jmenovaným profesorům a dekrety předat, ale je to jeho rozhodnutí, a když to nepovažuje za důležité, tak asi je dobře, že tady není" poznamenala.

Eva Vlková je jednou z devíti žen, kterým ministr školství Marcel Chládek jmenovací dekret osobně předal. Největší zastoupení mezi novými profesory má Univerzita Karlova v Praze, České vysoké učení technické v Praze a brněnská Masarykova univerzita.

„Prokázali, že patří k elitám národa, jsou na mezinárodní úrovni a dále by měli směřovat náš stát, vychovávat další elity našeho národa," připomněl po slavnostním ceremoniálu ministr Chládek.

I novela vysokoškolského zákona podle něj počítá s tím, že bude dekrety nových profesorů dál podepisovat prezident.

Jana Čermáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme