Ministr školství sundal příručky o sexuální výchově z webu

Kvůli sexuální příručce pro učitele základních škol, kterou vydalo Ministerstvo školství ještě pod vedením Miroslavy Kopicové, se dnes sešel nový šéf resortu s kritiky zmíněného textu a taky s odborníky v oboru. A po tomto setkání se rozhodl kontroverzní dokument z internetu stáhnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné)

Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) | Foto: Tomáš Adamec

Postavilo se proti němu několik občanských sdružení, biskupská konference i někteří rodiče. Pod peticí Výboru pro obranu rodičovství je podepsáno už šest tisíc lidí.

Podle ministra Josefa Dobeše z Věcí veřejných se na schůzce s odpůrci i odborníky shodl, že škola je zodpovědní jak za vzdělávání, tak také za výchovu, ale ideální je, když prioritně poskytují informace o sexuální výchově rodiče.

„Nicméně ve většině případů se tak neděje, bývají to vrstevníci a nebývá to v té citlivé a důstojné poloze. Proto je důležitá a nezastupitelní škola, která se do procesu sexuální výchovy musí zapojit,“ řekl Dobeš.

Ministr připustil, že autorská příručka vyvolala vlnu pobouření, a rozhodl se ji stáhnout z webu ministerstva školství.

„Také napíši doporuční ředitelům, aby na začátku školního roku seznámili rodiče s tím, jak na jejich škole probíhá sexuální výchova, a aby respektovali stanovisko rodičů, že ta podoba je rozdílná od jejich hodnotového či morálního postoje. Pak by pro děti byla zabezpečena alternativní výuka,“ dodal Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Dobeš hovoří o kontroverzní sexuální příručce.mp3

Jinou příručku ministerstvo nechystá, ale bude připravovat podporu ve formě vzdělávání učitelů prostřednictvím lektorů, které by mohlo začít nejdříve od příštího roku.

„Jestliže jsem se dnes potkal se zástupci rodičů, z nichž asi většina jsou věřící rodiče, tak tam musí být zastoupeni věřící sexuologové a psychologové, aby byla skupina vyvážená,“ upřesnil Dobeš.

Příručkou se učitelé řídit můžou, ale nemusí, říká sexuoložka

Schůzce byla přítomna i sexuoložka Hana Fifková, která je s jejím průběhem spokojena. Příručka je podle ní sice stažená z webu ministerstva, ale zůstala ve školách v tištěné podobě a je k dispozici pouze učitelům jako zdroj informací.

„Každý učitel bude sexuální výchovu učit především podle toho, jaký je člověk a může si zdrojů získat mnohem víc. Já bych spoléhala na kompetenci našich učitelů a dala jim důvěru, aby učili sexuální výchovu za podpory MŠMT dál,“ říká Fifková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hana Fifková hovoří o kontroverzní sexuální příručce.mp3

Kontroverzní pasáže není podle sexuoložky nutné vynechat. „Je to určitá metodika, která byla učitelům nabídnuta. Jsou to hry, v rámci kterých si děti nacvičují komunikaci, vyjasňují postoje a učitel tu metodiku může použít, ale nemusí.“

Škola by podle Fifkové měla tvořit doplněk k sexuální výchově v rodinách. „Neměla by se ale vzdávat práva a povinnosti podat dětem validní informace, aby se nenakazily pohlavně přenosnou nemocí, aby neotěhotněly, pokud nechtějí, aby se ubránily sexuálnímu zneužívání, ať už faktickému, nebo přes internet,“ domnívá se sexuoložka Hana Fifková.

Daniela Pavlíčková, Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme