Ministr Škromach chystá změny v nemocenské

Zaměstnavatelé by měli platit nemocenskou svým zaměstnancům při krátkodobé pracovní neschopnosti. Předpokládá to návrh nového zákona, který zpracovává ministerstvo práce a sociálních věcí. Předloha by měla být hotova do půl roku. Jako krátkodobou chápe ministerstvo nemoc od tří do deseti dnů. Teprve delší nemocenskou by vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ordinace | Foto: Eva Kačánová

Za to by podniky mohly platit nižší sociální odvody. Ministr Zdeněk Škromach novou ideu zdůvodňuje snahou zabránit zneužívání nemocenské. Zaměstnavatel podle něj totiž dokáže lépe kontrolovat, zda je zaměstnanec skutečně nemocný, nebo nemoc pouze simuluje.

Ministr Škromach také chce, aby spoluúčast zaměstnavatelů doprovázely i další změny v systému nemocenské. Například nemocenské dávky by se proplácely jen za pracovní dny, nikoli třeba za víkendy a svátky. Součástí změn by mělo být i zavedení certifikace, opravňující lékaře k vydávání neschopenky. "Možnost vypočítání či stanovení nemocenské by neměla vycházet z fiktivního výdělku, který se může mnohdy spekulativně stanovovat v krátkém období, ale aby to období bylo delší - půl roku až jeden rok."

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme