Ministr Škromach navrhuje omezit zpětné výplaty sociálních dávek

Z jednoho roku na tři měsíce by se měl zkrátit nárok na zpětné vyplácení sociálních dávek. Tento návrh společně s analýzou praktik zneužívání sociální podpory lichvářskými praktikami předloží na pondělním jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Reaguje tak především na zpětné výplaty dávek lidem, kteří neúspěšně žádali v cizině o azyl a vracejí se zpět do České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Zatím je praxe taková, že sociální dávky zákon neumožňuje do ciziny vyplácet. To bude možné až s naším vstupem do Evropské unie. Na druhou stranu ale pokud náš občan nežije v zahraničí trvale, má nárok na zpětné vyplácení sociální podpory, a to po dobu jednoho roku.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach chce zkrácením této lhůty na tři měsíce omezit zneužívání dávek, protože se jen těžko dá zjistit, jestli člověk, který se v cizině delší dobu zdržuje, měl v zahraničí nějaké příjmy. Ty totiž ovlivňují sociální potřebnost a podle jejich výše se dávky buď krátí, nebo žadatel na ně ztratí úplně nárok.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme