Ministr slíbil starostům obcí postižených povodněmi garance úvěrů

Obce postižené povodněmi by mohly dostat státní garance za úvěry, které by potřebovaly na opravy škod. Při návštěvě Libereckého kraje to dnes slíbil ministr zemědělství Ivan Fuksa. Zejména malé obce mají velké problémy při získávání úvěrů od bank. Důvodem je podle něj malý majetek obcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně o víkendu ochromily také Českolipsko

Povodně o víkendu ochromily také Českolipsko | Foto: Eva Holá

„Jelikož je to totální anomálie, tak tady prostě musí přijít nějaká další finanční pomoc. Jinak to nelze řešit. Stát samozřejmě bude pomáhat,“ uvedl Ivan Fuksa.

Dodal, že malé obce nedosáhnou na úvěry, které by mohly použít nejen na investiční akce a krizová opatření, protože banky jim nevěří, neboť mají malý majetek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zemědělství Ivan Fuksa v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

„Chceme využít záruku státních institucí, aby bankám ručily. Úvěry budou potřebovat všechny obce,“ řekl ministr.

Nápad na garanci úvěrů státem se podle jeho slov zrodil přímo na místě, na základě informací starostů obcí.

„Zadal jsem našim úředníkům úkol, aby připravili návrh legislativní úpravy. Zítra jej budu mít na stole a podle toho se připraví časový scénář, jak by se to mohlo změnit a záruky mohly být poskytovány co nejdříve,“ uvedl Ivan Fuksa.

První finanční pomoc

Těžce poškozená Nová Ves u Chrastavy už dostala od státu první finanční pomoc – celkem 1,3 miliónu korun. Dalších 130 tisíc má vesnice k dispozici od Libereckého kraje. Peníze obec využije na opravy poškozených silnic, mostů, domů a sportovních zařízení.

Podle starosty Jaroslava Müllera peníze posílají i sportovci a humanitární organizace.

„Přišlo nám asi 200 tisíc od individuálních dárců – od nadace z Jablonce 100 tisíc, fotbalisti vytěžili ze zápasu Liberec:Jablonec 42 tisíc,“ řekl Jaroslav Miller.

Ivana Bernáthová, Veronika Malá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme