Ministr spravedlnosti Blažek navrhne vládě zrušení vrchních žalobců

Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Pavel Blažek navrhne v připravovaném zákoně o státním zastupitelství zrušení vrchních zastupitelství v Brně a v Praze. Zákon chce předložit do konce března vládě. Blažek to řekl v diskusním pořadu České televize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Blažek | Foto: Filip Jandourek

Loni na podzim měl kabinet k tomuto záměru výhrady. Ministr nyní zdůraznil, že chce pro nový zákon získat shodu napříč politickým spektrem.

„Ta argumentace byla docela složitá. Od finanční argumentace, která je také významná, až po praktickou. V zásadě zůstala-li by zachována vrchní státní zastupitelství, tak svým způsobem by mohl zůstat i ten stávající zákon, protože odstranění vrchních státních zastupitelství umožní v rámci dohledu, dozoru a některých věcí výrazné zjednodušení a současně i zvýšení odpovědnosti státních zástupců,“ řekl Blažek v České televizi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek z vysílání Radiožurnálu o plánovaném rušení vrchních státních zastupitelství.

Místopředseda ČSSD a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier připomněl, že je nutné, aby celá soustava státního zastupitelství byla nezávislá.

„Tak aby se vyloučily veškeré politické vlivy, a nejenom politické vlivy, ale jakékoli vlivy i třeba osob, které se dopouštějí organizované trestné činnosti, tak jak tady v minulosti ty pochybnosti byly, ale zároveň by měla být ta soustava chráněna před zbytečným politickým tlakem,“ řekl Dientstbier v televizním pořadu.

Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové nebude mít zrušení úřadů vliv na vyšetřování, pokud bude změna systémová.

„Určit určité období, po které jak kauzy, tak i státní zástupci, kteří se těm nejzávažnějším kauzám dnes u vrchních státních zastupitelství věnují, přešli buď na nově vzniklý útvar, který má být tím speciálním útvarem pro stíhání korupce, nebo přešli v rámci nějakých speciálních odborů na jednotlivá krajská státní zastupitelství. A ten první krok musí provázet i ten krok druhý, nelze udělat jedno bez druhého,“ vysvětlila Bradáčová.

Vrchní státní zastupitelství a jejich specializované útvary, které bojují proti závažné hospodářské kriminalitě a korupci, má nahradit takzvaný protikorupční superúřad. Jeho vznik už vláda ve věcném záměru schválila.

Zuzana Hálová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme