Ministr spravedlnosti chystá kontrolu osobních spisů desítek soudců

Soudkyně Vrchního soudu v Praze Jitka Horová je evidována jako spolupracovnice bývalé komunistické Státní bezpečnosti. V České televizi to řekl ministr spravedlnosti Pavel Němec. Horová to ale odmítá a chystá se podat žalobu na Ministerstvo vnitra. Němec také prohlásil, že soudkyni dočasně zbavil funkce a předseda pražského Vrchního soudu na ni podal kárnou žalobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec | Zdroj: ČTK

O tom, že soudkyně Vrchního soudu v Praze Jitka Horová údajně byla v kontaktu s komunistickou Státní bezpečností, svědčí její lustrační osvědčení. Horová však to, že s Stb spolupracovala, popírá a chystá se podat žalobu na Ministerstvo vnitra.

Horová v České televizi také řekla, že žádnou vinu necítí: "Naše sousedka, s kterou máme spory, hledala tak dlouho až toto na internetu našla a oznámila to mému zaměstnavateli, to jest Vrchnímu soudu. Mám k dispozici materiály, z kterých vyplývá, že jsem StB nic neřekla, nic jsem nepodepsala, prostě vůbec nic."

Podle mluvčího Vrchního soudu Jana Fořta je však situace jasná. Jak uvedl, po upozornění jednoho z občanů, že Horová spolupracovala s Stb, ji předseda Vrchního soudu vyzval, aby předložila své lustrační osvědčení. "To bylo pozitivní a proto předseda soudu podal Vrchnímu soudu v Olomouci kárný návrh na odvolání."

Do vyřešení celého případu je soudkyně Jitka Horová zbavena výkonu funkce. Celá kauza vznikla v roce 1992, kdy byla soudkyně jednou ze 134 takzvaných arbitrážních čekatelů. K jejich jmenování soudcem tehdy stačilo pouhé čestné prohlášení, že splňují podmínky zákona.

Kvůli pozitivní lustraci Horové nařídil ministr spravedlnosti kontrolu personálních spisů asi 60 dalších soudců. "Teoreticky u zhruba 60 soudců jsou v personálních spisech založena pouze čestná prohlášení, nikoli lustrační osvědčení. My v tuto chvíli žádáme, aby lustrační osvědčení byla doplněna," upřesnil Němec.

Speciální kontrolní tým začne v pondělí prověřovat, jak jsou na Nejvyšším státním zastupitelství obsazovány vedoucí funkce. Ministr spravedlnosti audit nařídil kvůli obviněním, která vznesl bývalý žalobce Nejvyššího státního zastupitelství Radek Ondruš. Podle něj zastupitelství účelově ovlivňuje trestní řízení a přijímá nekompetentní pracovníky. Kontrola podle Němce potrvá 10 až 15 dní.

Ondřej Černý, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme