Malou na ministerstvu spravedlnosti nahradí Kněžínek. Prezident ho odpoledne jmenuje na Hradě

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš navrhl na ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, místopředsedu legislativní rady vlády. Radiožurnálu to potvrdil předseda KSČM Vojtěch Filip. Prezident Miloš Zeman jmenuje Kněžínka ministrem odpoledne na Pražském hradě. Ministr spravedlnosti se hledá po rezignaci Taťány Malé z ANO, která resort vedla pouhých třináct dní.

Praha (Aktualizováno: 14:31 10. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kněžínek a Andrej Babiš | Foto: Úřad vlády/Reuters | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Můžu potvrdit, že je to náměstek legislativní rady vlády, takže je to docela logický krok,“ uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip. Jméno navrženého ministra podle něj neovlivní postoj komunistů k podpoře kabinetu.

Devětatřicetiletý Jan Kněžínek je místopředsedou legislativní rady vlády. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde v oboru ústavní právo získal titul Ph.D. Na Úřadě vlády působí od roku 2007, kam přišel z ministerstva dopravy.

Taťána Malá po 13 dnech končí jako ministryně. Spravedlnost chce dočasně řídit sám Babiš

Číst článek

Vláda tehdejšího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky ho před třemi lety jmenovala takzvaným prošetřovatelem při Úřadu vlády. Měl tak vyšetřovat protiprávní jednání členů vlády nebo dalších vysoce postavených činitelů.

Řešil například případ náměstka ministra financí Tomáše Vyhnánka, který v lednu 2016 nařídil úřednici z ministerstva, aby v Bruselu zjišťovala informace od Evropského úřadu proti podvodům k vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo týkající se skupiny Agrofert tehdejšího ministra financí a současného premiéra Babiše.

Kněžínek rozhodl, že Vyhnánek ani Babiš zákon neporušili. Ministerstvo financí později podle Neovlivní.cz zahájilo kárné řízení se zmíněnou úřednicí i Vyhnánkem, ale také se dvěma dalšími úředníky.

Rozhodnutí prezidenta

„Doufám, že bude mít vše v pořádku a nebude žádná kampaň," uvedl Babiš ke Kněžínkovi s odkazem na rezignaci Taťány Malé. Na dotaz, zda Kněžínek bude ministrem „natrvalo", nebo pouze dočasně uvedl, že to se uvidí.

Prezident Miloš Zeman demisi ministryně spravedlnosti Taťány Malé z ANO přijal. A Kněžínka chce ministrem spravedlnosti jmenovat.

„V 16.30 se pan prezident na Hradě setká s kandidátem na funkci ministra spravedlnosti J. Kněžínkem, kterého následně jmenuje ministrem pověřeným řízením ministerstva spravedlnosti,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Kněžínek by se už také ve tři hodiny odpoledne mohl zúčastnit jmenování soudců českých obecných soudů na Pražském hradě. Poprosil jsem pana prezidenta, jestli by to šlo zorganizovat tak, aby se ten člověk už zúčastnil jmenování soudců,“ poznamenal premiér.

„Ráno jsem požádal pana prezidenta, aby pověřil vedením resortu člověka, kterým nejsem já ani nikdo jiný z vlády,“ uvedl Babiš. Jméno ale ještě na tiskové konferenci v úterý dopoledne zveřejnit odmítl.

Abych nemusel poslouchat blbé kecy

Premiér, který je stíhaný v kauze Čapí hnízdo, v pondělí po rezignaci ministryně spravedlnosti Malé oznámil, že chce dočasně resort vést. Názor ale později změnil.

Cesta náhradnice z Lelekovic do velké politiky. Vstupenkou Malé byla návštěva Čapího hnízda

Číst článek

„Víte dobře, co mě k tomu vedlo. Abych nemusel poslouchat ty blbé kecy od opozice a twitterové bulbiny,“ vysvětlil Babiš, proč svůj postoj změnil.

„Všichni dobře vědí, že dneska máme nezávislé státní zastupitelství i policii, že ta moje objednaná pseudokauza probíhá nezávisle. Takže nemám zapotřebí, aby tady zase jela nějaká kampaň. Proto jsem se rozhodl, že panu prezidentovi navrhnu člověka, který nejsem já a není ani ministr,“ dodal.

Malá v pondělí po 13 dnech ve funkci oznámila, že ve vládě končí. V posledních dnech čelila obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. Kritiku označila Malá za mediální kampaň a trvá na tom, že nepochybila.

Ještě v pondělí odpoledne se na tiskové konferenci hájila, jen několik hodin poté během schůze vedení nejsilnějšího vládního hnutí řekla novinářům, že rezignuje, aby nepoškozovala novou vládu ani ANO.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme