Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil musí hájit svou funkci

Vyhrocený konflikt státních zástupců bude dnes řešit s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem premiér Petr Nečas. Podle něj je současný stav neudržitelný. Čeká proto od svého ministra řešení. O otevřených sporech žalobců a ministra spravedlnosti bude jednat také vedení ODS.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | Zdroj: ČTK

Situace na státních zastupitelstvích se vyhrotila, když se v pátek do ostrého sporu dostali nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a staronový pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, kterého do funkce vrátil soud poté, co jej před časem ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na Zemanův návrh odvolal.

Proti rozhodnutí soudu, který odvolaného Rampulu do funkce vrátil, chce podat ministr Pospíšil kasační stížnost. Trvá na tom, že vrchní státní zástupce, jenž dohlížel na vyšetřování důležitých korupčních kauz, nedělal svou práci dobře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Rádia Česko byli prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová a stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc.

Ministr už minulý týden Lidovým novinám řekl, že svůj post zřejmě opustí, pokud Vlastimil Rampula zůstane vrchním státním zástupcem. Na grémiu občanských demokratů se zatím možnost Pospíšilova odchodu z ministerské funkce neprobírala.

O odchodu ministra Pospíšila z vlády se v médiích spekuluje už delší dobu. Podle některých úvah by ho mohla nahradit ve funkci vicepremiérka a předsedkyně Legislativní rady vlády Karolína Peake z Věcí veřejných.

Spor státních zástupců poškozuje českou justici, říká Bradáčová

Kvůli kauze státních zástupců se dnes měl sejít nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman s Vlastimilem Rampulou a Stanislavem Mečlem. Schůzka se ale pravděpodobně neuskuteční. Rampula už podal trestní oznámení na svého předchůdce Mečla kvůli údajnému vniknutí neznámých osob do kanceláře Rampulova náměstka Libora Grygárka. Podle něj šlo o narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství. Podle Mečla šlo ale o akci policie.

Podle prezidentky Unie státních zástupců Lenky Bradáčové poškozuje tento spor nejen Unii státních zástupců, ale celou českou justici.

„Neříkám, že se nemůže nikdy stát, aby státní zástupce podával trestní oznámení na svého kolegu, ale za současné situace považuji jednání pana Rampuly za velmi nestandardní i s ohledem na to, který trestný čin ve svém oznámení ve vztahu k panu Mečlovi uvede. Ale je to na jeho dalším postupu,“ řekla Rádiu Česko.

V aktuální kauze se podle Bradáčové odráží především problém, že v ČR chybí novela zákona o státním zastupitelství. „To je zásadní problém. Pravidla pro jmenování odvolávání státních zástupců nebyla přímo řešená v zákoně o státním zastupitelství. A musí tam být zcela jednoznačně naznačeno, jakým způsobem a na základě jakých předpokladů se funkcionáři jmenují a odvolávají,“ uvedla.

S tím, že problémem je nedostatečný zákon o státním zastupitelství, souhlasí i stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc. „Případ pana Rampuly není první, kdy se vedoucí státní zástupce soudí o to, aby byl vrácen na původní místo,“ řekl. Podle něj je důležité, aby ministr spravedlnosti konečně předložil novelu, o které by mohla začít sněmovna už jednat.

V souvislosti se sporem státních zástupců uvedl, že situace je vyhrocena nejen po právní stránce, ale také v osobní rovině. „Mám pocit, že důvěra je na takovém bodu mrazu, že těžko může dojít k nějakému razantnímu posunu, i když bych si to přál. V tuto chvíli budeme muset počkat na to, jak dopadne kasační stížnost, a pak je možné navrhovat nějaké řešení,“ uvedl.

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme