Ministr spravedlnosti oznámí výsledky prověrky odposlechů

Experti ministerstva spravedlnosti zkoumali dvacet případů, kdy kvůli chybě soudce mohlo dojít ke zneužití odposlechů. Dnes byl měl ministr Jiří Pospíšil zveřejnit výsledky prověrky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefonní aparát | Foto: Fotobanka stock.xchng

Poté se rozhodne jestli na soudce, kteří postupovali lehkovážně, podá kárnou žalobu. Pospíšil Radiožurnálu řekl, že chce prosadit novelu, která by zajistila sledovanému, že na konci řízení bude vždy o celé věci informován.

Ať už jde o klasický odposlech, nebo jiné sledování jeho telekomunikačního provozu.

„Chceme zavést u záznamu telekomunikačního provozu stejnou úpravu, jako jsme v roce 2007 zavedli u samotných odposlechů, kdy jsme jasně do zákona dali, že ten, kdo je odposloucháván, tak na konci trestního řízení, poté, co je věc pravomocně skončena, se má tuto informaci dozvědět, stát mu jí má poskytnout.“

„A takovýto občan se může obrátit na civilní soud a nechat přezkoumat, zad to odposlouchání bylo, či nebylo zákonné,“ upozornil Pospíšil.

Na dodržování kontrolních mechanismů u policie kvůli sledovaní lidí pomocí telefonů chce více dohlédnout i ministr vnitra Jan Kubice. Řekl po svém nedávném setkání s prezidentem Václavem Klausem.

Schůzku ministra s prezidentem vyvolala kauza varnsdorfského policisty, který měl neoprávněně získávat výpisy hovorů vlivných lidí, mimo jiné i spolupracovníků prezidenta - Jiřího Weigla a Ladislava Jakla. Sledování se týkalo i předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Milan Kopp, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme