Ministr spravedlnosti Pospíšil odvolal vrchního žalobce Kulvejta

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal pražského vrchního státního zástupce Jiřího Kulvejta. Vyhověl tak návrhu nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké. Podle mluvčí ministerstva Zuzany Kuncové svůj návrh odůvodnila rozdílným pohled na řízení Vrchního státního zastupitelství v Praze a průtahy v některých případech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil | Foto: Marián Vojtek

Ministr spravedlnosti od nástupu do své funkce podle Kuncové vnímá napětí mezi vedením Vrchního státního zastupitelství a Nejvyššího státního zastupitelství kvůli způsobu řízení úřadu. "Proto se důkladně seznámil se situací na Vrchním státním zastupitelství v Praze a přes nesporné osobnostní a odborné kvality Jiřího Kulvejta se přiklonil k názoru, že Vrchnímu státnímu zastupitelství prospěje změna v jeho způsobu řízení," řekla mluvčí.

Jiřího Kulvejta nahradí ve funkci státní zástupce Vlastimil Rampula z odboru závažné hospodářské kriminality. "Ministr spravedlnosti předpokládá, že právě této trestné činnosti bude Vlastimil Rampula věnovat zvýšenou pozornost a očekává tedy razantnější postup v postihování hospodářské kriminality a korupce," dodala Kuncová.

Podle informací tisku prý Vesecká chtěla nahradit Kulvejta bývalým vrchním státním zástupcem Liborem Grygárkem, který působil na prokuratuře už před rokem 1989. To velmi znepokojilo veřejného ochránce práv Otakara Motejla.

Jana Zemanová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme