Ministr spravedlnosti řekne, jak chce řešit přeplněné věznice. Pomoci mohou náramky

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) dnes oznámí, jak chce řešit přeplněné věznice. Pomoct má domácí vězení, při kterém budou hříšníky hlídat elektronické náramky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Náramky pro domácí vězení zatím testuje 25 lidí. To, co je ve světě už běžné, prochází v Česku fází experimentu za stovky tisíc korun.

Domácí vězení má ulevit přeplněným věznicím. Problém byl ale v tom jak nejlépe ohlídat, zda odsouzený plní nařízené podmínky domácího vězení.

Dosud to byly namátkové kontroly pracovníků probační služby. Pro vězně to znamenalo stres. Teď tedy konečně došlo na testování náramků, ale namátkové kontroly ještě zůstaly.

Náramky fungují tak, že na noze odsouzeného je pomocí náramku připevněná krabička, která vysílá signály. Další taková podobná krabička s vysílačem je doma a zaznamenává, kdy hříšník odešel a kdy se vrátil. Odsouzený má totiž povolené vycházky na konkrétní dobu.

Experiment, který přijde probační službu na půl milionu korun, by měl skončit v listopadu. Pak se projekt vyhodnotí a bude jasné, zda se vyplatí. Podle některých názorů by náramky pro domácí vězně byly efektivní ve chvíli, kdy by je nosilo nejméně 500 odsouzených.

V Česku je nyní více než 23.000 vězňů. Jeden den odsouzeného v klasickém vězení vyjde stát na tisíc korun, jeden den vězně hlídaného náramkem v rámci experimentu stojí 165 korun.

Nikola Bojčev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme