Ministr spravedlnosti se postavil za řidiče Smetanu, podá stížnost k Nejvyššímu soudu

Za řidiče autobusu Romana Smetanu, který je ve vězení kvůli tomu, že přimaloval politikům na předvolební plakáty tykadla, se postavil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Se stížností se obrátil na Nejvyšší soud a požádal jej, aby posoudil střet dvou veřejných zájmů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavička ve Smetanových sadech v Olomouci pro Romana Smetanu | Foto: Alena Vykydalová

„Na jedné straně stojí veřejný zájem na ochraně vlastnického práva, na druhé veřejný zájem vyjadřovat svobodně své politické názory. I když nesouhlasíme s tím, že pan Smetana poškozoval billboardy politických stran, je otázkou, jestli toto má být trestným činem. A právě tuto otázku klademe Nejvyššímu soudu,“ řekl ministr.

„Já jsem přesvědčen, že pokud je něco dilematem, to znamená je-li nejednoznačný názor na určitou právní otázku, aby zde významná právní autorita v podobě Nejvyššího soudu řekla, jak se má takováto otázka vykládat právě proto, aby to mimo jiné bylo i vodítko pro budoucí případné obdobné kauzy,“ dodal Pospíšil ve večerních Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil byl hostem večerních Ozvěn dne

Třicetiletého Smetanu poslal soud na sto dní za mříže za to, že v roce 2010 pomaloval předvolební plakáty na městských autobusech. Do vězení měl nastoupit už koncem března, policistům se ale přihlásil až po dubnovém protestu odborářů v Praze.

Za to, že na předvolební reklamní plakáty kreslil politikům tykadla, soud Smetanovi vyměřil nejprve 100 hodin obecně prospěšných prací. Poté, co je odmítl odpracovat a nepřijal ani domácí vězení, změnil mu trest na 100 dní nepodmíněně.

Podporu mu už vyjádřila řada občanů a občanských sdružení včetně Českého helsinského výboru. Kolem tří desítek podnětů k podání stížnosti na porušení zákona bylo adresováno ministerstvu spravedlnosti.

Pokud se Nejvyšší soud v případě Romana Smetany přikloní na stranu svobodného vyjadřování politických názorů, může být řidič od trestu osvobozen a odejít s čistým trestním rejstříkem.

Igor Maňour, Jana Zemanová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme