Ministr spravedlnosti se pustil do boje s korupcí

Staronový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil si zřejmě vzal opravdu k srdci motto Nečasovy vlády, která chce razantně bojovat s korupcí v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Oznámil, že odvolá ředitele Vězeňské služby Luďka Kulu. Zrušil taky řadu sporných tendrů, v první řadě dvoumilardové výběrové řízení na náramky pro odsouzené odpykávající si trest domácího vězení. Nelíbilo se mu zejména, že se v průběhu zadávacího řízení měnily podmínky v neprospěch státu. O zakázky v resortu spravedlnosti by měla přijít i právní kancelář exministra Pavla Němce. Premiér Nečas doslova uvedl, že je třeba toto ministerstvo „odněmcovat“.

„Z mé strany to v žádném případě není boj proti konkrétní osobě. Zrušili jsme tendry, o kterých měla jak odborná, tak laická veřejnost v poslední době pochybnosti. Chceme tendry případně znovu vypsat,“ řekl Jiří Pospíšil.

Dodal, že neruší tendr proto, že za ním někdo stojí, ale proto, že má pocit, že je pro stát, a tím i pro daňové poplatníky, nevýhodný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Pospíšil a Pavel Štern v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

Pokud jde o odvolání šéfa Vězeňské služby Luďka Kuly, ministr řekl, že se rozhodl, že reformu Vězeňské služby by měl provádět nový generální ředitel.

Trest domácího vězení

Trest domácího vězení může být v současné době soudem uložen maximálně do dvou let. Současně je stanovena doba, kdy má být odsouzený doma. Zákon říká, že to má být obvykle mezi osmou hodinou večerní a pátou hodinou ranní. Právě v této době jezdí pracovníci Probační a mediační služby na namátkové kontroly.

„V současné době je rozhodnuto o 38 trestech domácího vězení, z toho 31 trestů bylo nařízeno a 28 se vykonává. Je pravda, že jejich počet není příliš vysoký. Tendence je sice mírně vzrůstající, ale postupuje pomalu, což je pravděpodobně dáno tím, že zatím neexistuje systém elektronické kontroly. To by se velmi pravděpodobně mělo změnit po jeho zavedení,“ řekl ředitel Probační a mediační služby Pavel Štern.

V současné době má tato instituce podle něj dostatek pracovníků provádějících kontroly odsouzených.

„Odhadujeme zvladatelnost počtu odsouzených na namátkové kontroly do 500, maximálně 1000 odsouzených s tím, že při větším počtu by se musela snížit intenzita kontrol, která je teď velmi vysoká,“ řekl Pavel Štern.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme