Ministr Štěpánek odvolal šéfa Národního památkového ústavu

Ministr kultury Martin Štěpánek pokračuje v personálních výměnách ve svém resortu. Po sesazení ředitele Národního divadla odvolal k dnešnímu dni i ředitele Národního památkového ústavu Tomáše Hájka. Ten ve funkci strávil pouhých devět měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Hájek | Zdroj: ČTK

Ministrovi vadilo, že pod Hájkovým vedením odcházeli z památkového ústavu odborníci. Navíc se ztotožnil s názorem odborné veřejnosti, že Hájkova koncepce vedení ústavu není správná.

"Tady byla snaha velmi dlouho uplatňovaná pokud možno co nejvíce provázat památkářské centrum s centry v regionech, což se podařilo. A právě s koncepcí, se kterou přišel pan doktor Hájek, došlo k velkému narušení těch struktur, které byly takto pečlivě a dlouze vybojovávány," uvedl Štěpánek.

Hájek Radiožurnálu řekl, že důvod mu jeho nadřízený nesdělil. O svém úmyslu ho ale ministr informoval už minulý týden. Tomáš Hájek už od nástupu do funkce letos v lednu čelil kritice odborné veřejnosti. Za jeho odvolání vzniklo několik petic.

K tomu odvolaný šéf památkové péče Radiožurnálu řekl: "Ano, je to pravda. Čelil jsem velké kritice, protože jsem do těch bahnitých vod památkové péče, kde peníze tečou velice zvláštními způsoby, se snažil prosadit otevřená a solidní pravidla, přivést tam nové lidi a skoncovat s určitými typy mafiánských praktik, které v tomto oboru panovaly celá dlouhá léta."

Tomáš Hájek podle svých slov chce zůstat v památkové péči a bude-li moci, hodlá se znovu ucházet o funkci ve výběrovém řízení.

Památkový ústav teď až do vypsání výběrového řízení povede Pavel Jerie, který v něm pracuje už od roku 1968. Podle Štěpánka bude mít za úkol konsolidovat práci ústavu a provést ekonomický audit.

Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme