Ministr Tvrdík podal demisi znovu

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík, který dopoledne stáhl svou ohlášenou demisi, podal po několika hodinách rezignaci znovu a odchází z vrcholné politiky. Kromě ministerského křesla se chce vzdát i poslaneckého mandátu a členství ve vedení ČSSD. Premiéru Špidlovi se omluvil za způsobené komplikace a požádal ho, aby rezignaci považoval za platnou. Tvrdík se tak rozhodl krátce poté, co prezident Václav Klaus oznámil, že trvá na předložení jeho původní demise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Tvrdík | Foto: Petra Mášová

Dramaticky se během dne měnila rozhodnutí ministra obrany Jaroslava Tvrdíka, který ve čtvrtek rezignoval na svou funkci. Nejprve vzal svou demisi zpátky, aby během odpoledne rezignoval podruhé. Premiéru Špidlovi zaslal dopis, v němž se omluvil za komplikace, které mu svou opakovanou rezignací způsobil.

Své rozhodnutí ale nyní považuje za nezvratné. "Po konzultacích se svými nejbližšími spolupracovníky i se svojí rodinou jsem dospěl k závěru, že bych nemohl v žádném případě dělat něco, čemu vnitřně nevěřím," řekl Tvrdík ve vysílání BBC.

Dopolední stažení své demise a následné podání nové abdikace vysvětlil svým váháním nad škrty v armádní reformě.

"V průběhu odpoledne jsem si uvědomil, že toto rozhodnutí je vnitřně nehájitelné, že bych ho dělal bez víry, bez přesvědčení a život je příliš krátký na to, aby člověk dělal něco, čemu nevěří. Je lepší vypadat jeden den jako hlupák, než vypadat jako hlupák celý život. Abych se vyhnul debatám, co sleduji svými postoji v posledních dnech, tak jsem se rozhodl, že se prostě zase vrátím k životu normálního člověka, takže všechny politické funkce, které mám, tak všech se vzdávám."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Tvrdík: Rezignuji na všechny funkce

Podle vládní mluvčí Anny Stárkové vzal premiér tuto informaci na vědomí a prezidentu republiky doporučí Tvrdíkovu rezignaci přijmout.

První demisi si ministr dopoledne rozmyslel

Dopoledne se ministr Tvrdík sešel s premiérem Špidlou. Po schůzce oznámil, že už nechce odejít z funkce, protože od premiéra přijal úkol vypracovat do tří měsíců koncepci nové armádní reformy. "Ty ambice, které jsme měli, neodpovídají v tuto chvíli možnosti je splnit; je legitimní přijmout nové zadání a říct za tři měsíce veřejnosti, vojákům i alianci, co je v možnostech této země."

Jaroslav Tvrdík | Foto: Petra Mášová
Přehrát

00:00 / 00:00

J. Tvrdík: Demisi beru zpět

Nová koncepce reformy českých ozbrojených sil měla počítat s rozpočtem ve výši 1,9 procenta hrubého domácího produktu. To je o několik desítek miliard méně, než činil rozpočet původní reformy. Podle ministra je ale podstatnější, že rozpočet by už měl být stabilní a podmínky pro reformu se tedy nebudou měnit.

Do dění kolem Tvrdíkova setrvání ve vládě se ale odpoledne vložil prezident Václav Klaus. Oznámil, že trvá na tom, aby mu premiér Špidla včerejší demisi ministra obrany předložil. Stanovisko prezidenta, který je na zahraniční cestě, tlumočil ředitel jeho tiskového odboru Petr Hájek.

"Pan prezident přijal zprávu o změně stanoviska pana ministra a vyjádřil názor, že tento postup možný není, že jde o příliš vážnou věc než aby se s ní tímto způsobem zacházelo. Ústava jasně říká, že v případě podání demise ji předává premiér prezidentovi, a prezident trvá na tom, aby tento ústavní proces byl dodržen."

Co se dělo předchozí den?

Prezidenta republiky Václava Klause o demisi ministra obrany Jaroslava Tvrdíka ve čtvrtek telefonicky informoval předseda vlády Vladimír Špidla. "Tento krok ministra obrany považuji za vážnou věc. Předpokládám, že jde o jeho uvážený a promyšlený čin, a nikoliv pouhé gesto. Očekávám, že mi k němu předseda vlády co nejdříve sdělí své stanovisko. Tuto věc je třeba vyřešit co nejdříve, aby se předešlo přetrvávání nejistoty v armádě i na české politické scéně, uvádí se ve včerejším stanovisku prezidenta Klause.

Podle Ústavy rozhoduje o přijetí demise ministra výhradně prezident.

Tvrdíka k rezignaci prý vedlo to, že po snížení rozpočtu ministerstva obrany bude nutné přehodnotit armádní reformu a on za to musí nést politickou odpovědnost. "Já si rezignací nevynucuji výši obranného rozpočtu pro další léta, já přijímám odpovědnost za to, že nedokončím reformu," prohlásil včera. Tvrdík zároveň upozornil, že reforma veřejných financí má jeho plnou podporu.

Po třech týdnech jednání s ministerstvem financí byl podle Tvrdíka dosažen kompromis armádního rozpočtu ve výši 2,05 procenta hrubého domácího produktu. Reforma připravovaná lidmi okolo Tvrdíka počítala s penězi ve výši 2,2 procenta HDP. Do roku 2008 nyní armáda dostane o 36,3 miliardy korun méně.

Jaroslav Tvrdík ve čtvrtek doslova řekl, že mu vadí nestabilita rámce, v němž pracuje. Podřízeným zadal úkoly na základě čísel, která už nejsou reálná. Vadí mu také zmařené lidské úsilí a finanční zdroje, které byly dosud do reformy vloženy.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme