Ministr Tvrdík se omluvil brněnskému Zetoru

Brněnský Zetor se dnes ostře ohradil proti tvrzení ministra obrany Jaroslava Tvrdíka, podle kterého měl výrobce traktorů obchodoval se světovým teroristou číslo jedna - Usamou bin Ládinem. Podle mluvčího Zetoru Jaroslava Pichrta výrok ministra celou společnost šokoval a dokonce ohrozil její revitalizaci. Také odboráři firmy Zetor odmítli nedělní výrok ministra obrany Jaroslava Tvrdíka, že mezi komoditami, se kterými obchodují firmy spojené s Usámou bin Ládinem, jsou i traktory Zetor. Ministr Tvrdík dnes vzal svá slova zpět a lidem ze Zetoru se omluvil. Jak zdůraznil, jde o solidní českou firmu a mohl jí ublížit. Ministr se ještě sejde s ředitelem Zetoru a celou záležitost mu vysvětlí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle mluvčího Zetoru Jaroslava Pichrta výrok ministra celou společnost šokoval a dokonce ohrozil její revitalizaci. "V současné době Zetor nemá klasického importéra v zemi středního Východu. Udržuje kontakty se společnostmi v Iráku, Tunisu a Maroku, kam ovšem nebyly v posledních dvou letech exportovány žádné traktory. Veškeré obchodní případy, které byly do této lokality v uplynulých osmi letech realizovány, byly v souladu s platnými mezinárodními regulemi a je naprosto vyloučeno, aby byly traktory prodány a sloužily jako zdroj financí firmám, které jsou přímo napojeny na zločinecké nebo teroristické kruhy. Nepravdivá a nevhodná prezentace informací v médiích velmi poškozuje Zetor v závěrečné fázi jeho revitalizace a v době finalizace vstupu strategického investora do společnosti."

Tvrdík tak reagoval i na výzvu odborářů ze Zetoru. "Pane ministře, važte svá slova a své setrvání ve funkci," uvádí se v otevřeném dopise, který dnes zaslalo Sdružení výborů základních organizací odborového svazu KOVO Zetoru ministru Tvrdíkovi. Zetor odmítá, že by jeho výrobky sloužily jako zdroj financí firmám, které jsou přímo napojeny na zločinecké nebo teroristické kruhy.

Naše ministerstvo průmyslu a obchodu neví nic o tom, že by Usáma bin Ládin měl nějaký majetkový podíl v českých firmách. Česká republika diplomaticky neuznala současný talibanský režim v Afghánistánu, kde se Ládin údajně skrývá, a nemá s ním ani přímé obchodní kontakty. Ty byly přerušeny před devíti lety. Na vývoz zbraní, vojenského materiálu a chemikálií do této země, dále finanční spolupráci či leteckou dopravu platí přísné embargo. Ani obchod s dalším zbožím ministerstvo zásadně nedoporučuje. Přesto české firmy letos do Afghánistánu vyvezly bižuterii a automatické jističe obvodů asi za 6 miliónů korun. Celkem Afghánistán dluží Česku přes 50 miliónů dolarů, splatit by je měl do konce příštího roku.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme