Ministr vnitra nechal přezkoumat zadržení kurdského politika Sáliha Muslima

Ministr v demisi Lubomír Metnar (za ANO) ve sněmovně řekl, že nechá prověřit postup české policie, která v sobotu zadržela kurdského politika Sáliha Muslima na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu z Turecka. Obdobný slib zazněl i z úst premiéra Andreje Babiše (ANO), a to kvůli informacím, že kurdský politik byl zadržen na základě přání tureckých tajných služeb.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdského politika Sáliha Muslima propustil v úterý pražský městský soud na svobodu. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Ještě jsem tento případ nechal zrevidovat inspekčními orgány,“ reagoval ministr během interpelací na dotaz lidoveckého poslance Marka Výborného. Ten se pozastavoval nad tím, že kurdský politik byl zadržen v Česku, nikoli v dalších západoevropských zemích, kde také pobýval.

Sálih Muslim po svém propuštění: Rozhodnutí českého soudu bylo nezávislé, nikoliv politické

Číst článek

Muslim byl podle Metnara zadržen na základě předběžného souhlasu se zadržením, který vydalo Městské státní zastupitelství v Praze. Tomu byla předložena žádost o zatčení a vydání, kterou zaslala turecká policie české.

Muslim byl hledán na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu z 25. května loňského roku, který vydal Nejvyšší trestní soud v Ankaře, popisoval ministr. Pro zadržení byl podle něj důležitý zatýkací rozkaz, ne způsob jeho předání.

Sedmašedesátiletý syrský Kurd Muslim byl v Praze zadržen po čtyři dny, v úterý ho pražský městský soud propustil na svobodu. Turecko muže považuje za teroristu, zatímco podle Kurdů je Muslim hrdinou v boji proti samozvanému Islámskému státu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme