Ministr vnitra obhajoval odvolání šéfa civilní rozvědky

Spor mezi vládní ODS a opoziční ČSSD kvůli odvolání šéfa civilní rozvědky Karla Randáka dál trvá. Ministr vnitra Ivan Langer před členy bezpečnostního výboru sněmovny zopakoval, že jediným důvodem Randákova nuceného odchodu byla potřeba sloučení obou civilních výzvědných agentur. Předseda výboru a Langerův předchůdce František Bublan je ale přesvědčený, že za rozhodnutím kabinetu Mirka Topolánka byly především politické důvody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Langer | Foto: Marián Vojtek

Ke kritikům Randákova odvolání se přidala i poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques. Podle ní neudělal bývalý šéf rozvědky žádnou závažnou chybu a neexistovala ani nějaká akutní záležitost, která by vyžadovala jeho okamžitý odchod.

"Je to vysvětlováno systémovými změnami, o nichž se domnívám, že můžou být nejdříve naplánovány a teprve potom provedeny. Kladu si otázku, jestli v době, kdy vláda ještě nemá důvěru, jsou takto významná opatření vhodná," řekla poslankyně.

Šéf resortu vnitra Ivan Langer říká, že vláda neohrozila bezpečnost Česka: "Změna ve vedení zpravodajské služby v žádném případě nepřinesla to, co tvrdí Jiří Paroubek, tedy že ohrozila bezpečnost České republiky. Jestli ohrožuje něco bezpečnost České republiky, tak jsou to nerozvážné výroky některých politiků."

ČSSD je naopak přesvědčena, že Topolánkův kabinet neměl Randáka odvolávat právě v okamžiku, když získal informace o hrozícím teroristickém útoku. Předseda výboru pro bezpečnost František Bublan navíc připomíná, že pokud chce vláda slučovat obě civilní tajné služby, měla by nejprve předložit důkladnou koncepci.

"Vlastně v době, kdy už se vědělo o této hrozbě, tak došlo k tomu odvolání. To si musel každý spočítat, že dojde k určité nestabilitě alespoň v jedné z těch služeb a že to není dobrý krok," řekl Bublan.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme