Ministr vnitra předloží poslancům podrobnou zprávu o policejním zásahu na 1. máje

Podrobnou zprávu o zásahu policie na prvomájovém mítinku KSČM včetně chronologického přehledu bude muset vypracovat ministr vnitra František Bublan. Dnes mu to uložili členové sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. To znamená, že poslanci budou o incidentu, při němž byli zatčeni dva antikomunisté, jednat znovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní auto

Policejní auto | Foto: Jan Rosenauer

Ministr Bublan zopakoval, že policie zákon neporušila. Zejména poslancům ODS a nezařazenému poslanci Tomáši Vrbíkovi ale toto vysvětlení nestačí. Bublan podle Vrbíka stále neodpověděl na řadu otázek. Poslanci se například ptali, proč zadrželi aktivistu Jana Šinágla a mladíka, který kopl do nárazníku policejního vozu, také strážci zákona v civilním oblečení.

Vrbík trvá na tom, že zákrok byl neadekvátní. "Podle mne narušení veřejného shromáždění znamená, že někdo opravdu znemožní průběh shromáždění. Já nechápu, jak by jeden či několik jedinců, kteří nahlas vyjadřují svůj názor, mohlo znemožnit poslech projevu předsedy KSČM, který je vysílán prostřednictvím zvukové aparatury na ozvučenou Letnou," řekl Vrbík.

Bublan připustil, že policie možná celý zásah špatně zorganizovala. Jestli ovšem někdo z jejích příslušníků opravdu udělal chybu ukáže podle ministra až interní analýza, která se zatím zpracovává. "Zatím z těch jednotlivých příspěvků vidím, že poslanci nejsou schopni oprostit se od stranické příslušnosti a hodnotit to apoliticky a věcně. To mne trochu zklamalo," dodal Bublan.

Poslanci se budou kontroverznímu zákroku znovu věnovat také proto, že více než polovina členů výboru na jednání nebyla.

Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme