Ministr vnitra udělí azyl prvnímu kubánskému disidentovi v Česku

Ministr vnitra Radek John předá rozhodnutí o udělení azylu kubánskému disidentovi Rolandu Jiménezi Posadovi a jeho rodině. Ti přiletěli do Prahy koncem října prakticky přímo z kubánského vězení. Česká republika se tak stala teprve čtvrtou zemí na světě a druhou v Evropské unii, která přijala disidenta vyhnaného z Kuby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) | Foto: Tomáš Adamec

Jimenéz s rodinou už prošel azylovou přijímací procedurou a teď se i s rodinou bude muset začlenit do běžného života. V tom jim chce ministerstvo vnitra co nejvíce pomáhat.

„Bude jim umožněno bydlet v bytě, který je na Spiritce. Potom po dohodě s magistrátem budeme hledat byt. Kromě toho poskytneme sociálního asistenta a tlumočnici – anděla strážného, který bude první měsíce s kubánskými hosty, aby jim umožnil snadnější orientaci v této zemi a začlenění do společnosti,“ vysvětluje ministr Radek John.

„Ve vězení se k nám chovali velmi brutálně. Pravidelně nás bili a já jsem strávil šest ze sedmi let na samotce,“ popsal Jimenez svůj dosavadní život krátce po příletu do Prahy. V České republice by se chtěl stejně jako jeho manželka vrátit ke své původní profesi. On je právník, ona je novinářka.

Pro oba je ale Česká republika jen dočasným domovem. Doufají, že komunistický režim na Kubě padne a oni se budou moct vrátit do své rodné země. „Dávám tomu tak pět let. Země i lidé jsou v tak strašné ekonomické situaci, že režim pak už neudrží status quo,“ říká Jimenez.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme