Ministr vnitra zrušil mandáty dvěma zastupitelům Karlovarského kraje

Dva zastupitelé Karlovarského kraje přišli kvůli střetu zájmů o svůj mandát. Podle zákona o volbách do krajských zastupitelstev jim je odebral ministr vnitra Martin Pecina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Martin Pecina

Ministr vnitra Martin Pecina | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Občanský demokrat Jaroslav Kočvara je ředitelem chebského gymnázia, které zřizuje rada Karlovarského kraje. Jan Hadrava, který kandidoval za hnutí Doktoři za uzdravení společnosti, pracuje jako vedoucí městského odboru správy majetku města v Jáchymově. Oba posty jsou podle zákona neslučitelné s funkcí zastupitele. Jde o vůbec první případ od doby platnosti zákona, kdy ministr o zrušení mandátu rozhodl.

"Já myslím, že to není nijak kontroverzní rozhodnutí, že ti pánové ani nepolemizují s tím, jestli mám pravdu, ale polemizují o smysluplnosti tohoto zákona a proto očekávám ústavní stížnost nikoli proti mému rozhodnutí, ale proti dikci toho zákona," řekl Radiožurnálu Pecina.

Oba krajští politici se obrátí na soud

Podle Kočvary zákon o volbách do zastupitelstev krajů popírá Ústavu České republiky, respektive Listinu základních práv a svobod. Brání podle něj v přístupu k voleným a jiným veřejným funkcím za rovných podmínek. Kočvara sám si není žádného střetu zájmů vědom.

"Já opravdu necítím žádný střet zájmů. V zastupitelstvu sedí starostové obcí, sedí tam lidé, kteří samozřejmě mají zájem získat pro svou obec nějakou výhodu a nikdo to jako střet zájmů necítí. I kdybych získal nějaké výhody pro školu, tak to rozhodně není nějaký můj osobní prospěch," dodal Kočvara.

Také Jan Hadrava tvrdí, že k žádnému střet zájmů ani dojít nemohlo. "Necítím to tak proto, že velice těžko si lze představit, jak bych mohl jako krajský zastupitel zasahovat do konání úřadu obecního, tam neexistuje zákonná možnost, která by toto umožňovala. To je jako kdyby v trestním zákoníku byl popsán trestný čin, který není možné spáchat," řekl Hadrava.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme