Ministr odvolal šéfku Všeobecné fakultní nemocnice. Pochybení v zakázkách podle něj připomínají Bulovku

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odvolal ředitelku Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Danu Juráskovou. Pochybení podle něj souvisí s veřejnými zakázkami, škoda dosahuje desítek milionů korun. Ministerstvo o tom v pátek informovalo v tiskové zprávě. Ředitelka končí k pátku.

Praha (Aktualizováno: 21:42 30. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolaná ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková (archivní foto)

Odvolaná ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková (archivní foto) | Zdroj: Profimedia

„Okolnosti kolem Všeobecné fakultní nemocnice se velice podobají okolnostem kolem Nemocnice Na Bulovce, které jsou stále postupně rozkrývány orgány činnými v trestním řízení,“ uvedl ministr.

„Důvodů pro odvolání bylo více. Na základě naší kontroly jsme zjistili celkem závažná pochybení v zakázkách spojených se společností První chráněná dílna, kdy tam došlo k porušení rozpočtové kázně a ty zakázky byly skutečně v řádech desítek milionů korun. My plánujeme, že pravděpodobně podáme trestní oznámení, aby tyto zakázky prověřila policie,“ řekl Vojtěch Radiožurnálu.

Proč zůstal lobbista Horáček za mřížemi? Z vazby posílal dopisy s pokyny, lhal o hovorech s advokátem

Číst článek

Podle ministra se jednalo o zakázky, které se týkaly úklidových služeb a dodávek materiálů.

Ministrova podezření Dana Jurásková odmítá. „Stojím si za tím, že jsme v rámci řízení nemocnice postupovali podle platných pravidel daných zákonem. A že jsme se v maximální míře snažili uchránit VFN od toho, aby nesla větší finanční zátěž, než která je z obchodních vztahů nutná,“ řekla Radiožurnálu. VFN podle ní není ve stejné pozici jako nemocnice na Bulovce.

Kauza Bulovka

Ředitelku Bulovky Andreu Vrbovskou odvolal ministr v lednu kvůli podezření na vliv lobbistických skupin. Její nástupce František Novák skončil v červenci kvůli svému trestnímu stíhání za manipulaci veřejných zakázek. Kauza souvisí se stíháním ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka.

„Významným dodavatelem Všeobecné fakultní nemocnice je První chráněná dílna a další společnosti, které jsou spojeny s trestně stíhanou osobou z kauzy Bulovka,“ uvedlo ministerstvo.

Některá podezření podle ministerstva potvrdily i jeho vlastní kontroly. „Zjištění ministerstva jsou natolik závažná, že je nutné, aby je prošetřila policie, proto ministerstvo podá trestní oznámení.“

Ministerstvo vypíše na ředitele VFN výběrové řízení. Do té doby zdravotnické zařízení povede statutární zástupce dosavadní ředitelky a náměstek pro vědu, výzkum a vzdělávání Jan Bříza.

„Odvolání ředitele přímo řízené organizace je krok, který nemusí být nikterak zdůvodňován. Je to plně v gesci ministerstva zdravotnictví. Je to rozhodnutí, které je nutno respektovat. Obrana není relevantní. Věci, které jsou VFN vyčítány a se kterými nesouhlasí, budou předmětem dalšího šetření,“ reagoval pro Radiožurnál mluvčí VFN Filip Brož.

Kauza Bulovka

kso, jsv, rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme