Ministr zdravotnictví Vojtěch od listopadu zamíří do diplomacie. Bude velvyslancem ve Finsku

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nastoupí od 1. listopadu na ministerstvo zahraničí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro Rádio Impuls potvrdil, že současný člen vlády nastoupí jako velvyslanec ve Finsku. Jeho nominaci už dříve schválila vláda, diplomatické zdroje týdeníku Respekt zároveň potvrdily, že s tím souhlasí i prezident Miloš Zeman.

Praha (Aktualizováno: 14:33 7. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví (za ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na otázku, zda hodlá Vojtěcha přesvědčovat, aby v čele resortu zůstal i v příští vládě, premiér odpověděl negativně. „Adam Vojtěch byl schválen jako velvyslanec ve Finsku a měl by 1. listopadu odejít na ministerstvo zahraničních věcí,“ vysvětlil důvod Babiš.

Pokud bude ANO i v dalších vládě, hodlá o resort zdravotnictví usilovat znovu. „Samozřejmě pokud budeme ve vládě, tak ten resort chceme,“ řekl Babiš Impulsu. Zdůvodnil to mimo jiné snahou realizovat program prevence proti rakovině, napsala ČTK.

Vojtěch nyní působí v čele ministerstva zdravotnictví podruhé, a to od května. 

Poprvé z postu, který zastával od prosince 2017, odstoupil loni v září s vysvětlením, že ho řízení úřadu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo. 

Poté zamířil do představenstva Krajské zdravotní, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, aby se v květnu vrátil zpět na ministerstvo a vystřídal Petra Arenbergera.

Ministr @Adam Vojtěch odchází 1. listopadu na ministerstvo zahraničí. Je schváleným velvyslancem ve Finsku. Premiér @Andrej Babiš v předvolebním rozhovoru @Rádio Impuls

12:16 – 07. 10. 2021

V červnu Vojtěch v rozhovoru pro Aktuálně.cz avizoval, že po volbách hodlá v politice skončit. „Skutečně to mám nastaveno tak, že tady budu do voleb. Nejsem ani na žádné kandidátce.“

Ministr rozhodnutí vysvětloval tak, že politické prostředí pro sebe nepovažuje za nejvhodnější a další roky v něm trávit nechce.

„Mě práce ve zdravotnictví baví, ale politika je z mého pohledu prostředí, které není úplně pro mě. Tím neříkám, že je politika dobrá či špatná, ale každý člověk se cítí dobře někde jinde,“ vysvětloval s tím, že této zkušenosti nelituje.

Tomáš Vojkovský, František Zajíc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme