Ministr Vondra jednal o zrušení víz do USA

Ministr zahraničí Alexandr Vondra se dnes setkal s americkým velvyslancem Richardem Graberem. Setkání patřilo k těm, na kterých jedná americká strana se zeměmi, které se ucházejí o bezvízový styk s USA. Tuto tradici založil Georgie Busch při své návštěvě Bratislavy v roce 2005. Cílem těchto schůzek je přinést pokrok ve vízové otázce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Vondra | Foto: Marián Vojtek

Podle Alexandra Vondry jedinou cestou, jak dosáhnout bezvízového styku, je změna v amerických zákonech. Česká republika se zatím připojila k pracovní skupině s názvem Cestovní mapa, jejíž cílem je posun ve vízové politice Spojených států.

Skupina má čtyři úkoly. První dva jsou pro žadatelské země. Tím prvním je zavádění biometrických a dalších bezpečnostních prvků do cestovních dokladů. To už Česká republika plní. Dále by měly zajistit, aby občané žadatelských zemí nepsali lživé údaje do dotazníků a pokud se do Spojených států dostanou, aby se jejich občané nedopouštěli nelegální migrace a dodržovali tamní zákony.

Spojené státy by zase měly vypracovat studii o nelegální migraci a dát ji k dispozici žadatelským státům a postupně přehodnotit postup při udělování obchodních víz tak, aby byl jednodušší. V současné době u nás budou pokračovat v praxi zavedené experimentálně od letošního ledna v případě studentských víz. Studenti mohou proceduru žádání o vízum obejít zasláním elektronického formuláře s tím, že pohovor s nimi provádí konzulární úředník hned následující den.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme