Ministr Vondra oznámí výsledky jednání o dalším pronájmu gripenů

O další budoucnost gripenů v české armádě jednali večer ministr obrany Alexandr Vondra a jeho švédská kolegyně Karin Enströmová. Výsledky oznámí během dopoledne na začínajících Dnech NATO v Ostravě. Smlouva o pronájmu 14 strojů skončí v roce 2014. Vondra už několikrát zopakoval, že pokud má Česko smlouvu prodloužit, musí Švédové nabídnout lepší cenu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tankování paliva do letounu JAS 39 gripen | Foto: Stefan Kalm

„Platí stále mé tři teze. Zaprvé, naši stíhací piloti jsou vynikající, zadruhé, stíhací letectvo potřebujeme, a zatřetí, Švédové musejí předložit jinou, lepší nabídku, jinak otevřeme i ostatním tu exkluzivitu,“ uvedl po jednání ministr Vondra.

Podle premiéra Petra Nečase bude Česko jednat o prodloužení pronájmu se Švédy do konce listopadu. Ke stejnému datu kabinet připraví podklady pro případné vypsání nového výběrového řízení na zajištění ochrany vzdušného prostoru. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek připomněl, že pronájem gripenů skončí v roce 2014.

„Česká republika již v únoru letošního roku řekla, že by chtěla pokračovat formou překlenovacího řešení ve využívání těchto švédských stíhacích letounů. Ministr obrany byl pověřen jednáním se švédskou stranou, ta jednání probíhají od února letošního roku. Zatím podle našich představ není ta nabídka taková, abychom ji mohli akceptovat,“ podotkl Pejšek.

Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme