Ministr vyzývá k jednání organizátory víkendové technoparty

Ministr vnitra František Bublan vyzval organizátory technoparty, která je avizovaná už několik dní na internetu, aby o jejím uspořádání jednali s úřady a policií. Technoparty nazvaná CZTek se má uskutečnit na dosud neznámém místě od pátku do neděle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Bublan | Foto: Úřad vlády ČR

Podle mluvčí ministra Radky Kovářové o případném zásahu rozhodne policie: "Ministr vnitra vyzval organizátory technoparty, která se má konat tento víkend, aby zahájili jednání s příslušnými místními úřady, případně s policií a nebo přímo s ním. Je toho názoru, že by se tak předešlo vzniku zbytečných problémů a případným střetům."

Na protest proti policejnímu zásahu na CzechTeku se zítra v řadě měst pořádají shromáždění spojená s koncerty. Podle organizátorů se však neuskuteční všude, kde chtěli. Důvodem je prý přístup radnic, které si taková shromážděním nepřejí.

Ministr vnitra František Bublan minulý pátek prohlásil, že v případě další technoparty, jejíž účastníci poruší zákon, by policie znovu zasáhla. Uvedl to při návštěvě Tachova.Jak ministr řekl, policie musí především chránit zákon. "Pokud zase porušen zákon, tak nám nezbývá nic jiného než jednat. Já vím, že situace je těžká, policie je trošku znejistělá, ale nelze ustoupit. To znamená, když to bude někde jinde, bude to za stejných podmínek jako tady, nebo dojde k porušení zákona, tak policie jednat musí," zdůraznil Bublan.

Ministr je přesvědčen, že policejní zákrok byl oprávněný a přiměřený. "Možná, že jen některé konkrétní zákroky o sobotní noci byly nepřiměřené, ale těch asi nebylo mnoho," uvedl. Ministr také připustil, že by bylo lepší, kdyby byl v době zásahu přímo na místě. Tehdy ale nemohl přijet, protože byl v zahraničí.

Vládu za postoj k technoparty a k zásahu policie kritizuje prezident. Podle Václava Klause se ukazuje, že se na věc nedá dívat černobíle a vláda dělá chybu, že se staví zcela jednoznačně pouze na jednu stranu. "Zarputilé lpění na jednom extrémním názoru, nemůže dopadnout dobře," domnívá se prezident. Podle Klause není možné, aby zásah policie vyšuměl tím, že se odhalí pár příslušníků policie, kteří tvrději zasáhli. Postavit mimo službu čtyři policisty je podle něho falešné řešení: "Převést to na tuto věc, by bylo zbavením se jakékoliv odpovědnosti a ta zodpovědnost je politická, je ministerská, je od vedení policie, ne od toho policisty, který také neví přesně, jak má v té dané chvíli zasáhnout," řekl v polovině srpna Radiožurnálu Václav Klaus.

Politické grémium sociální demokracie odmítlo výzvu předsedy ODS Mirka Topolánka k diskusi všech demokratických politických stran kvůli událostem kolem Czechteku. Předseda strany Stanislav Gross také řekl, že grémium ČSSD považuje policejní zásah proti vyznavačům techna za adekvátní.

Senát přijal usnesení, kde postup policistů označil za neadekvátní a požádal o jeho důkladné, objektivní a rychlé vyšetření. O jeho výsledku mají premiér a ministr vnitra podat horní komoře parlamentu podrobnou zprávu.

Milan Kopp, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme