Ministr zahraničí: Česku útok teroristů teď nehrozí

České republice nehrozí bezprostřední nebezpečí teroristických útoků. Řekl to ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda v souvislosti s výročím událostí 11. září 2001 ve Spojených státech. Podle šéfa české diplomacie by ale zároveň bylo vhodné přijmout některá bezpečnostní opatření, jako například možnost vypnout mobilní síť nebo kontrolovat bankovní účty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

To hodlá navrhnout ministr vnitra František Bublan, někteří politici jsou ale proti. Oponují tím, že jde o zásah do soukromí. Podle Svobody je ale potřeba připravit návrhy tak, aby byly účinné a neomezovaly soukromí víc než je nutné:

"Tak si představte, že je někde v ruksaku bomba a my víme, že ji lze odpálit mobilním telefonem. V ten moment je potřeba mít takové možnosti, aby se mohla vypnout celá síť, a to není zásah do soukromí občanů, to je na jejich ochranu."

Česká kontrarozvědka přispěla v uplynulých měsících k zastavení přípravy teroristického útoku na území Evropské unie. V České televizi o tom informoval šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang. Podle něj se chystaný útok nechystal na Českou republiku.

"Ne na českém území, v cizině. Chcete-li se zeptat, zda-li Česká republika je nějakým způsobem ve vazbě na některé teroristické akce, její občané, nadace nebo další podobná uskupení, dá se říci, že ano. Je to ale otázka podrobné analýzy," upřesnil Lang.

Skupina lidí, kteří útok připravovali, byla podle informací České televize zadržena ve Španělsku. Byla obviněna z příslušnosti k teroristické organizaci a ze spiknutí kvůli spáchání teroristického útoku.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme