Ministr zahraničí Kulhánek se sešel se svým britským protějškem Raabem. Jednali o vztazích po brexitu i NATO

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek v pondělí jednal v Londýně se svým britským protějškem Dominikem Raabem o vztazích obou zemí po vystoupení Británie z Evropské unie či o spolupráci v NATO. Kulhánek podle svého ministerstva přijel Raaba ujistit, že Británie je i po brexitu jedním z nejdůležitějších partnerů České republiky v zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se svým britským protějškem Dominikem Raabem.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se svým britským protějškem Dominikem Raabem. | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Šéf české diplomacie podle sdělení Černínského paláce do Londýna přivezl i český pas britskému lordovi Alfredu Dubsovi, který se narodil v Praze a do Británie se dostal vpředvečer druhé světové války jako jedno z takzvaných Wintonových dětí.

Podle českého ministerstva zahraničí Kulhánek v Londýně zahájil „novou éru česko-britských vztahů po brexitu“. S Raabem hovořil mimo jiné o spolupráci v oblasti bezpečnosti nebo vzdělávání a o vztazích Británie s Evropskou unií.

„Měl jsem skvělé setkání se svým drahým kolegou Dominikem Raabem, diskutovali jsme o spolupráci a vztazích v zahraniční politice. Měli bychom pokračovat v rozvoji silných vazeb mezi EU a Spojeným královstvím a mezi našimi dvěma zeměmi, což je způsob zajištění míru a prosperity v Evropě i mimo ni,“ napsal Kulhánek na twitteru.

Velmi příjemné a produktivní setkání s mým 🇬🇧 kolegou @Dominic Raab. Mluvili jsme o zahraničně-politické spolupráci a 🇬🇧-🇨🇿 vztazích. Pracujeme na dohodě mezi našimi ministerstvy a smlouvě o policejní spolupráci. Ministra Raaba jsem pozval do ČR. Více zde: mzv.cz/jnp/cz/udalost…

17:46 – 19. 07. 2021

4 35

„Stabilní partner za kanálem La Manche"

„I s ohledem na historické kontakty nebo po silné podpoře Britů po Vrběticích je jasné, že Česko má za kanálem La Manche silného a stabilního partnera, na kterého se můžeme vždy spolehnout. Ostatně i v NATO zůstáváme s Británií na stejné palubě a potýkáme se s obdobnými výzvami. Naším úkolem je prohlubovat spolupráci na všech úrovních,“ řekl český ministr po jednání.

Ministři se podle české diplomacie dohodli na přípravě rámcové smlouvy o spolupráci a pravidelných konzultacích mezi oběma ministerstvy zahraničí. Hovořili také o připravované smlouvě o policejní spolupráci, která by umožnila snadnější výměnu informací a usnadnila boj s organizovaným zločinem.

‚Metody jako z dob stalinských represí‘. Kulhánek považuje rozhovor s Pratasevičem za zmanipulovaný

Číst článek

Ministr Kulhánek pozval svého kolegu na návštěvu České republiky, na okraj chystaného setkání ministrů zahraničí takzvané visegrádské čtyřky (V4; ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) a Británie, uvedlo české ministerstvo zahraničí. „Jsem moc rád, že se britský ministr Raab hlásí ke svým českým kořenům, a proto jsem mu daroval knihu o Plzni, kde pobýval jeho otec,“ řekl Kulhánek. Raabův otec z Československa pocházel.

Český pas pro Alfreda Dubse

Šéf české diplomacie přivezl do Londýna český pas Alfredu Dubsovi, který je prvním česko-britským členem Sněmovny lordů. Byl jedním z 669 převážně židovských dětí, které Nicholas Winton v roce 1939 zachránil z Československa před transportem do koncentračních táborů.

Vystudovaný ekonom a bývalý poslanec Dubs se ve Sněmovně lordů zaměřuje na pomoc dětským uprchlíkům, lidská práva a také na posilování dobrých vztahů mezi ČR a Velkou Británií. „Bylo mi velkou ctí přivézt dnes český pas pro lorda Dubse, jehož celoživotní práce i toho, jak dokázal svůj osud přetavit do práce pro znevýhodněné, si velmi vážím,“ uvedl Kulhánek.

S lordem Kinnoullem, předsedou výboru pro EU ve Sněmovně lordů, jednal šéf české diplomacie o budoucnosti spolupráce EU a Británie, například o studentské mobilitě nebo o spolupráci v evropském sousedství. Společně také uctili padlé československé a britské piloty u památníku britského Královského letectva (RAF).

S britským lordem Kinnoullem jsem dnes položil věnec k památníku #RAF v Londýně. Mezi jmény na památníku je i 88 československých pilotů, kteří společně s Brity obětovali v Bitvě o Británii své životy za svobodu nejen Británie ale i celé Evropy. Nebudou nikdy zapomenuti! 🇨🇿🇬🇧

15:18 – 19. 07. 2021

8 64

V Británii nyní žije přibližně 100 000 českých občanů, kteří se po brexitu musejí registrovat v systému pro občany EU, pokud chtějí v zemi setrvat. I proto byla v minulých měsících rozšířena konzulární služba a zastupitelský úřad v Londýně posílil své kapacity na výkon agendy sociálních věcí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme