Petříček o vztahu k Číně: Musíme posilovat demokracii proti hrozbám jako dezinformace a kyberútoky

Je v pořádku, když skupina PPF Petra Kellnera přes najatou firmu vylepšuje obraz Číny v České republice? Nemůže být premiér Andrej Babiš kvůli půjčkám od čínských bank pro Agrofert k takovému jednání smířlivější? A jak se postavit k soukromé podpoře vědy a výzkumu? Na to vše se Marie Bastlová ptala ministra zahraničních věcí a místopředsedy ČSSD Tomáše Petříčka.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Petříček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Skupina PPF skrze svou firmu Home Credit platí PR agenturu, která má ovlivňovat debatu o Číně v Česku. „Řada českých firem má zájem vést debatu o podnikání v Číně. Debata by ale měla být věcná, realistická a neměli bychom upřednostňovat jednu stranu vztahů na úkor jiných. Naše zájmy musíme vyvážit našimi hodnotami,“ říká ministr.

Pokud chceme podobné konference dělat, vždy musíme vědět, kdo je partnerem a kdo akci sponzoruje.

„Měl by existovat etický kodex, který stanoví, jak nakládat s podporou soukromých subjektů při podpoře výzkumu a konferencí odborného charakteru,“ míní Petříček.

Odolnost demokracie

Jaký má ministr názor na vznik komise zkoumající vliv cizích mocností v Česku? „Komise by mohla přispět k debatě o tom, jak čelit vlivu cizích států u nás. Tu myšlenku podporuji. Je také součástí naší práce posilovat odolnost naší demokracie a českou společnost vůči hrozbám typu dezinformace či kybernetické útoky,“ uvádí Petříček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co je pro Česko klíčové po očekávaném brexitu? A jak nás v Evropě omezuje řešený střet zájmů premiéra Babiše? Odpovídá ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček

Podle výroční zprávy holdingu Agrofert si společnost půjčila zhruba miliardu a půl od čínských bank. Babišovo hnutí ANO se zároveň ke vzniku komise staví rezervovaně. „Nemyslím si, že tento faktor ovlivňuje naší politiku vůči Číně. S premiérem se shodujeme v pragmatickém vztahu k Číně, tj. hájit naše zájmy a bavit se o všem tématech včetně lidských práv,“ uvádí ministr. 

Celý rozhovor Marie Bastlové s ministrem Petříčkem si můžete poslechnout v přiložené audionahrávce. 

Marie Bastlová, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme