Ministr Zaorálek se musí omluvit Rittigovi, pokutu platit nemusí

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se musí omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za to, že ho veřejně spojil s majetkem zabaveným policií při razii v kauze Jany Nagyové. Nemusí se mu však omlouvat za označení ‚lupič‘ ani mu vyplatit požadované odškodné ve výši 100 000 korun. Rozsudek dnes potvrdil odvolací senát Vrchního soudu v Praze, rozhodnutí je pravomocné. Rittig tak s většinou svých požadavků neuspěl, ministrovi navíc musí zaplatit náklady soudního řízení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek a Ivo Rittig

Lubomír Zaorálek a Ivo Rittig | Foto: Český rozhlas

Zaorálkův advokát Petr Topinka byl s výsledkem odvolání spokojený:

„Týká se to opravdu jenom té záležitosti o zlatu, které mělo být nalezeno v domě pana Rittiga, což tehdy tvrdila veškerá média, nevyloučily to ani orgány činné v trestním řízení, takže pan Zaorálek tehdy vycházel z těchto mediálních zpráv."

I přesto, že slova o lupičích zůstala nepotrestaná a Ivo Rittig se nedočká ani odškodnění, mluví o úspěchu i jeho advokát Vladislav Jirků:

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledku soudního sporu Zaorálka a Rittiga informovala redaktorka Věra Masopustová

„V tomto ohledu vnímáme rozsudek jako správný a jsme v tomto směru i úspěšní. Pokud soud nepřiznal právo na zadostiučinění v penězích, tak tento nárok nebyl podstatný z hlediska celého sporu.“

Zaorálek loni v červnu při projevu na schůzi sněmovny spojil Rittiga s majetkem, který zabavila policie při razii na Úřadu vlády a dalších místech v souvislosti s kauzami tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (dnes Nečasové).

Mimo jiné prohlásil, že 'v této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, (Roman) Janoušek a další jsou lupiči'.

Při prohlídkách bytů a nebytových prostor, které se uskutečnily i u Rittiga a dalšího vlivného lobbisty Janouška, policisté zajistili 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. U samotného Rittiga ovšem žádnou hotovost ani drahé kovy nenašli.

Rittigovo jméno se objevilo v linii policejního prověřování, která sleduje napojení podnikatelských struktur na pražskou politiku a magistrátní finance.

Obviněn je v kauze dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik, v kauze údajného vyvedení peněz z firmy Oleo Chemical a společně s Nagyovou rovněž v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Stíhán je na svobodě.

Lubomír Zaorálek neskončil kvůli svým výrokům u soudu poprvé. Před třemi lety Vrchní soud v Praze zamítl žalobu podnikatele Zdeňka Bakaly, který po něm chtěl omluvu za to, že ho označil za gaunera.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme