Ministr Zaorálek vyrazí do Libanonu kvůli zmizelým Čechům

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) pojede do Libanonu, kde se pohřešuje pět Čechů. Zaorálek to potvrdil po dnešním zasedání krizového štábu. Přesný termín cesty by měl být jasný do konce týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek

Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová uvedla, že ministr by měl odjet co nejdřív. Mohlo by to podle ní být už příští týden. Úřad nyní dojednává s libanonskou stranou konkrétní datum.

Zaorálek si od setkání slibuje důkladnější objasnění celé situace kolem zmizelých Čechů. Lagronová také potvrdila, že ministerstvo shromáždilo řadu nových informací, o většině z nich ale nemůže kvůli bezpečnosti pohřešovaných mluvit. Některé detaily by ale mohlo zveřejnit v pátek.

Zaorálek by měl v Libanonu jednat se šéfem tamní diplomacie Džibránem Básilem. Letět by s ním měli i zástupci bezpečnostních složek, aby si vyměnili informace o případu s libanonskými kolegy. V Libanonu už teď dva čeští experti z tajných služeb působí.

Pětice Čechů se v Libanonu pohřešuje od 18. července, kdy místní policie našla v opuštěném autě v údolí Biká jejich osobní věci. Ve skupině byli údajně dva novináři, advokát, tlumočník a vysoce postavený bezpečnostní představitel, který je v Libanonu poprvé.

Podle některých informací se novináři věnovali kauze Alího Fajáda, který čeká v Praze na rozhodnutí, jestli bude vyhoštěn do Spojených států. V policejní cele je kvůli podezření, že se snažil prodat zbraně a drogy americkým agentům v přestrojení. Jeho rodina v Libanonu ovšem toto spojení odmítá.

Fajád je bratrem taxikáře Saíba Muníra Taána, který pětici Čechů vezl a také se pohřešuje. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva zahraničí je jednou z variant vyšetřování i únos Čechů.

ČRo, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme