Tři týdny po první dávce vakcíny jsou srovnatelné s antigenním testem, odráží kritiku Arenberger

Tři týdny po první dávce očkování proti covidu-19 je člověk podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) asi stejně bezpečný jako po antigenním samotestu. Ministr tak po jednání vlády reagoval na kritiku odborníků, kteří nesouhlasí s uznáváním této lhůty jako jednoho z potvrzení o bezinfekčnosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Arenberger | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidé zatím většinou nemají jak prokázat, že dostali první dávku vakcíny, papírové potvrzení dostávají až po druhé. Podle Arenbergera bude ke stažení z webu od 1. června.

Vláda představila další rozvolnění. Navýší se kapacita pro setkávání na 75 lidí uvnitř a 150 venku

Číst článek

Kriticky se k tomuto pátečnímu kroku vlády vyjádřil na twitteru předseda České vakcionologické společnosti Roman Chlíbek nebo bývalí šéfové poradních skupin ministerstva Marián Hajdúch a Rastislav Maďar.

Podle Chlíbka nesouhlasila ani klinická skupina ministerstva. „Odborně je to nesmysl. Dávat přednost motivaci a dovoleným před odborným smyslem vakcinace je více než odvážnost,“ napsal.

Podle Arenbergera se ale skupina vyjadřovala k jiné situaci. Nám nešlo o to, aby nám řekli, kdy je pacient maximálně chráněn, ale potřebujeme vědět, kdy je z hlediska opatření ONT (očkování-nákaza-test) ten pacient srovnatelně bezpečný jako ten, kterému uděláme amatérský antigenní test, řekl ministr.

Na podobné lhůtě 22 dní po první dávce očkování se Česko dohodlo také s okolními zeměmi pro umožnění cestování bez nutnosti testu a karantén. Od minulé soboty to uznávají Rakousko, Německo, Polsko a Slovinsko, připojit se má i Slovensko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme