Ministr zdravotnictví podle LN vsadil v lékové politice na překupníka

Firma, kterou vybral ministr zdravotnictví David Rath pro zásobování zadlužených nemocnic, sama nakupuje léky od velkodistributorů, zjistily Lidové noviny. Jak píše Mladá fronta Dnes, předvolební double-deckery z Velké Británie vyjdou ČSSD na statisíce korun měsíčně. Právo konstatuje, že zmíněné patrové autobusy budou moci jezdit po Česku bez problémů. Od policie podle Hospodářských novin loni odešlo nejvíce lidí za posledních pět let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Společnost Stylmed H, která měla zachránit léky pro zadlužené státní nemocnice, sama nakupuje léčiva od velkodistributorů. Jak konstatují Lidové noviny, firma měla pomoci ministru zdravotnictví Davidu Rathovi v situaci, kdy čtyři největší distributoři léčiv odmítli kvůli vysokým nespláceným dluhům dodávat léčiva třem fakultním nemocnicím.

Firma ale funguje jen jako prostředník, takže nemocnice z takto dodaných léků zaplatí distribuční přirážku dvakrát - velkodistributorovi a firmě Stylmed H. Zjištění, že Stylmed H je jen překupník, ministra Ratha zaskočilo. Jak řekl Lidovým novinám, je to je pro něj zcela nová informace, kterou bude prověřovat.

Symbol letošní předvolební kampaně ČSSD - vysloužilý patrový autobus z Londýna - vyjde podle Mladé fronty Dnes na 360 tisíc korun měsíčně. V této částce je zahrnutý pronájem od britského dopravního podniku, přestříkání z typické rudé barvy na oranžovou, platy pro řidiče a náklady na palivo. ČSSD si v Londýně půjčila dva vozy na tři měsíce. Double-deckery mají symbolizovat, že levicová ČSSD má blízko k modernějším labouristům a stejně jako oni potřetí vyhraje volby.

Deník Právo dodává, že tyto dva londýnské autobusy budou moci po Česku jezdit bez obav z pokut za technický stav a změněnou barvu. Mají sice řízení na pravé straně, to ale s britskou registrační značkou nevadí a jejich provozovatel požádal o změnu barvy v technickém průkazu.

Spor o reklamu na televizi Nova se přiostřuje. Hospodářské noviny zjistily, že velcí inzerenti nejsou spokojení s tím, že televize zdražila reklamní čas a mění obchodní podmínky. Intervenovali proto přímo u vlastníka Novy, americké CME. Ve hře je přitom šest miliard korun - tolik totiž ročně inzerenti za reklamu na Nově utratí.

Pod kritiku adresovanou šéfovi CME Michaelu Garinovi, se podepsala Asociace komunikačních agentur a ředitel Českého sdružení pro značkové výrobky Jan Levora. Podle dopisu, z kterého Hospodářské noviny citují, dochází k zpoždění dohod a představování různých nových obchodních modelů má za následek, že inzerenti nemohou v Česku adekvátně propagovat své zboží. Což podle nich může destabilizovat celý trh.

Deník Právo cituje varování předsedkyně odborné pediatrické společnosti Hany Cabrnochové před panikou kvůli příušnicím. Této virové nemoci v některých oblastech Česka v posledních týdnech totiž přibylo. Populace do 20 let věku je poměrně dobře chráněná očkováním. Víc opatrní by ale rodiče měli být u chlapců kvůli komplikacím, které mohou vést až k neplodnosti. Od roku 1987 se v Česku očkují povinně všechny děti v 15 měsících věku, přeočkovány jsou šest měsíců poté. Příušnice se řadí ke kapénkovým infekcím, přenášejí se přímým kontaktem jako třeba rýma.

Česká policie loni zažila rekordní rok. Není ale řeč o počtu odhalených násilníků nebo zlodějů. Jak spočítaly Hospodářské noviny, z policejních řad loni odešlo nejvíc policistů za posledních pět let. Nyní jich - i přes neustálý nábor nových lidí - podle oficiálních statistik chybí asi dva tisíce. Celkem loni svléklo uniformu více než 3 300 policistů z obavy, co jim přinese nový služební zákon. Na jeho znění se totiž politici stále nemohou shodnout. A účinnost zákona proto odkládají.

Hospodářské noviny dále píší, že přestože Policejní prezídium tvrdí, že obrovský odliv policistů z konce loňského roku se už zastavil, problémem je, že výpověď dali hlavně mladí, perspektivní policisté. Než se je podaří nahradit, může to prý trvat i několik let. U policie podle policistů samotných chybí kariérní řád, který by motivoval. Na to, že mladá generace policistů nestoupá přirozeně vzhůru, upozornil už před dvěma lety i tehdejší policejní prezident Jiří Kolář.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme